Лілія Гриневич зазначила, що міністерський законопроект матиме право на життя лише тоді, коли з нього вилучать ідею централізації системи освіти і збільшення повноважень профільного міністерства.
Крім того, вона сказала, що університети потребують автономії у різних її проявах, в тому числі фінансової, кадрової, майнової (оскільки майно державних ВНЗ перебуває лише в оперативному користуванні навчальних закладів і останні, з її слів, не мають гарантії, що його не буде «розбазарено»), бюрократичної.
«Автономія не повинна залежати від симпатій міністра», – наголосила Гриневич.
На запитання, чи законопроект щодо вищої освіти пов’язаний з підготовкою до парламентських виборів 2012 року, Лілія Гриневич сказала: «Переконана, що зв’язок є, але вони вже самі не раді, що це зробили». Вона наголосила, що в законопроекті чітко прослідковуються тенденції збільшення повноважень Міносвіти, а той факт, що одно партієць Табачника – регіонал Юрій Мірошниченко подав відповідний альтернативний законопроект свідчить про те, що, очевидно «в них немає розуміння і бачення розвитку вищої освіти в Україні».
«Неправильно робити законопроект законопроектом бажань, він має давати поле для розвитку системи», – додала вона.
Також, коментуючи нововведення у міністерському законопроекті щодо вступу абітурієнтів до вишів, Лілія Гриневич сказала, що документ зменшує значимість результату ЗНО при вступі до 30%, адже до нього раніше додали бал шкільного атестата, а зараз пропонують додати «бал вищого навчального закладу».
«Це неопізнана категорія. Ми розуміємо, що за цим стоїть, але в законопроекті це не описано. Відтак лише до 30% зводиться значення ЗНО», – сказала вона.
Як інформував ZAXID.NET, 10 січня 2012 року декілька десятків студентів, протестуючи проти законопроекту про вищу освіту спробували прорватися до Верховної Ради. Вони намагалися передати подарунок голові профільного комітету Максиму Луцькому. У коробці лежали роздруківки законопроекту про вищу освіту та петарди, закріплені між собою у вигляді вибухівки. Втім, біля рамки металошукача їх зупинила охорона.
Зауважимо, урядовий проект закону "Про вищу освіту" зареєстрований у Верховній Раді наприкінці грудня. Документом, зокрема, пропонується розширити автономію вишів та підняти студентські стипендії до рівня прожиткового мінімуму. Студенти переконані, цим законопроектом,звужується фінансова автономія вищих навчальних закладів.
Надалі законопроект Табачника доопрацьовуватиме ректор Національного технічного університету «Київський політехнічний інститут» Михайло Згуровський.