Половина суддів апеляційних інстанцій «провалила» кваліфікаційне оцінювання, – експерт

На посади суддів першої інстанції, які вивільняться внаслідок суддівської реформи в Україні, можуть прийти некваліфіковані або малокваліфіковані особи.

Про це сьогодні, 16 травня, під час інтерв’ю-прес-конференції на тему: «Тест на мантію: як реформувати систему добору суддів, щоб вичавити з неї корупційну складову», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив адміністративний координатор у правозахисній адвокатсько-експертній групи “Конвенція’50” Дмитро Гудима.

Він каже, що половина суддів апеляційної інстанції, які вже пройшли кваліфікаційне оцінювання, його не склала.

– Якщо цю половину звільняти, то на їхнє місце треба перевести  суддів з першої інстанції. Тоді виникне інша проблема – заповнити всі вакансії в першій інстанції. Чи виставить нам кваліфікованих осіб з високим балом для зайняття цих посад, оскільки вакансій при такому підході буде дуже багато, – вважає юрист.

На його думку, посади в місцевих судах посядуть особи з низькими балами. Бо довіри до численних учбових закладів України, які випускають юристів, у нього немає.

– Я вважаю, що орієнтуватися на кількість юридичних факультетів не можна. Є кількість, а є – якість, – стверджує він.

За його словами, до чинних суддів, які проходять оцінювання, вимоги набагато вищі, ніж до кандидатів на посади суддів, які ніколи на таких посадах не працювали.

– Вимагати від особи, яка вже працює суддею, такі самі знання, як від кандидата на посаду в суді, – не можна. Та й мета тут різна. Під час кваліфікаційного іспиту ми з’ясовуємо первинну кваліфікацію кандидата, чи він може займати цю посаду. І цей добровільний тест. А оцінювання суддів – це примусовий захід держави, спрямований на очищення влади від недобросовісних та некваліфікованих суддів, – пояснює Дмитро Гудима. 

Архіви