Майже 3 млн. громадян, які мешкають в ОРДЛО, можуть проголосувати на підконтрольній Україні території

Громадянин України, який мешкає на тимчасово окупованих територіях України, може приїхати до підконтрольної території, написати заяву і проголосувати. Така норма закону дасть можливість недобросовісним кандидатам створити так звану «виборчу карусель».

Про це сьогодні, 22 лютого, під час засідання прес-центру «Вибори-2019» на тему: «Які чинники найбільше впливають на зміну кількості виборців на Львівщині? Тенденції і наслідки», що відбулася у Львівському прес-клубі, заявив голова БФ «Україна-Русь», заступник голови Української республіканської партії Ростислав Новоженець. 

Він нагадав, що закон про державний реєстр виборців вимагає від виборця, який змінює місце голосування без зміни виборчої адреси, пояснити, чому він буде голосувати не вдома, а в іншому населеному пункті та принести довідки, які підтверджують це. А ось особи, які мешкають в Автономній республіці Крим, в Севастополі, на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, можуть пояснити свій крок тим, що вони не мають можливості реалізувати право волевиявлення на тих територіях. І їм для цього не потрібно подавати жодних документів. Достатньо подати тільки заяву. Таких осіб є 2 млн 870 тисяч.

– І тут можливе фальшування. Через те, що не потрібно подавати документи, то можна організувати масове або фіктивне переміщення населення з окупованих територій, щоби вони віддали свій голос, – переконаний він. 

Начальник відділу адміністрування Державного реєстру виборців Львівської ОДА Зоряна Павлів вважає, що відмовлятися від виборців, які мешкають на тимчасово окупованих територіях, не по-людськи. 

– Ці громадяни мають право проголосувати. Але якщо виборець вже звернувся один раз зі заявою, то другий раз він вже не зможе цього дня проголосувати. Ніякого масового фальшування не буде, – заспокоює вона. 

Експерт з виборчого права Федір Алєйніков також вважає, що ніякого фальшування за допомогою голосів виборців, які проживають на тимчасово окупованих територіях, здійснити неможливо.

– Для того, аби виборець змінив місце голосування, йому необхідно вказати в заяві адресу, за якою він буде голосувати, – каже він. 

На думку голови Львівської обласної партійної організації «УКРОП» Ігоря Телішевського, серед мешканців ОРДЛО буде не так багато охочих приїхати 31 березня на підконтрольну територію України, аби проголосувати. 

– Це освічені та думаючі люди, які розуміють, що від їхнього голосу залежить їхнє майбутнє та доля України. Їх є небагато. Ви бачите, які величезні черги на пунктах перетину, коли пенсіонери йдуть отримувати свої пенсії, – зауважив Ігор Телішевський.  

Архіви