Замість єдиного соцвнеску пропонують запровадити податок з продажів

Минулого тижня Верховна Рада Україна прийняла у першому читанні законопроект №6614 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».

Про це сьогодні, 17 липня, під час прес-конференції на тему: «Пенсійна реформа: крок вперед чи тупцювання на місці», яка відбулася у Львівському прес-клубі, нагадав перший заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Олександр Сафін.

За цим законопроектом передбачають підвищення необхідного страхового стажу для виходу на пенсію – до 25 років в 2018 році і до 35 років щорічно – до 2028 року. Також з 1 січня 2018 року очікують перегляду умов призначення пенсії за віком у 60 років.

– У 2004 році в дію вступив закон, який запровадив страхові принципи роботи пенсійної системи. Це – як страхова компанія. Ви сплачуєте внески, а при настанні страхового випадку, тобто настанні певного пенсійного віку, ви отримуєте страхові виплати. Єдиний соціальний внесок прив’язаний до визначення розміру страхових внесків, які людина сплачує до Пенсійного фонду. І, відповідно, прив’язаний до розміру пенсій, яку вона буде отримувати після настання певного пенсійного віку, – розповідає він. 

Також, згідно з новим законодавством, передбачають, що тим працівникам, які працювали на шкідливому виробництві і вийшли на пенсію раніше, кошти виплачуватимуть зі спеціального професійного пенсійного фонду. А коли вони досягнуть 60 років, тоді отримуватимуть пенсію зі звичайного пенсійного фонду.

– У нас сьогодні є п’ять рівнів пенсійного забезпечення. За законом – три: це солідарна, загальнообов’язкова державна накопичувальна та недержавне пенсійне забезпечення. Також існують ще соціальні допомоги, наприклад, субсидії. І п’ятий – допомога родини, – перелічив він.

Президент Асоціації роботодавців Львівщини, економіст Зеновій Бермес нагадав, що сьогодні пенсію формують за солідарною системою. Тобто, пенсію пенсіонерам виплачується з тих коштів, які сплачують у вигляді податку (єдиного соціального внеску) ті, хто працює.

– Так було і за попередніх режимів та влад. Ті люди, які зараз на пенсії, працювали тоді і з їх податків нараховували пенсії тодішнім пенсіонерам. Тоді 15 осіб працювали на одного пенсіонера. І їм тоді обіцяли, що коли вони вийдуть на пенсію, то отримуватимуть гроші з податків тих, хто працює зараз, – пояснює він як формують пенсія.

Він також навів статистичні дані: сьогодні в Україні зареєстровано 42,4 млн осіб. З них 12 млн – пенсіонери. Також статистика стверджує, що середня тривалість життя жінок в Україні становить 76 років, чоловіки живуть років на 10 менше. Жінки, після виходу на пенсію, живуть ще 16 років, чоловіки – шість. І 5,6 млн пенсіонерів або 46,6 відсотків отримують мінімальну пенсію. Це – 1247 гривень. Водночас середня пенсія в Україні складає 1828 грн.

– У Києві середня пенсія складає понад 2 тисячі гривень. У Чернігові – набагато менша. Це все залежить від регіону, – каже Зеновій Бермес.

Отож, сьогодні пенсія формують з єдиного соціального внеску. Проте цих коштів не вистачає. Адже з 16,2 млн осіб працездатного населення до пенсійного фонду сплачують внески 10,1 млн осіб.

– Є певна частина населення, яка працює і не сплачує податків. Через що ми мусимо шукати інші шляхи наповнення Пенсійного фонду, – зауважив він.
Одна з його пропозицій – це скасування єдиного соціального внеску і запровадження податку з продажів.

– Треба запровадити податок з продажів. Зробив покупку – 5 відсотків віддай до Пенсійного фонду. А рівень пенсії буде прив’язаний до розміру споживання.

А розмір споживання має тенденцію до збільшення, – вносить пропозицію Зеновій Бермес.

А щоби ціни не зросли на ті ж 5 відсотків, то, за 112 директивою ЄС, можна застосовувати понижені ставки ПДВ.

– Ми пропонуємо ці 5 відсотків запровадити на продукти харчування і ліки. В такому випадку ми би отримали різке зниження цін на продукти харчування, – переконує він. 

Довідка
У новому пенсійному законодавстві планують передбачити, що в 60 років матимуть право на пенсію ті особи, які на 1 січня 2018 року матимуть 25 років страхового стажу. І щороку  вимоги щодо страхового стажу будуть збільшуватися на рік. То ж у 2028 році щоби отримувати пенсію, потрібно буде мати 35 років страхового стажу.
У віці 63 роки виходитимуть на пенсію ті особи, які на 1 січня 2018 року будуть мати 15 років страхового стажу, проте ще не наберуть обов’язкових 25 «страхових» років. У 65 років – які на 1 січня 2019 року матимуть 15 років страхового стажу. При цьому передбачено під час трьох перехідних років при втраті роботи призначати державну соціальну допомогу за наявності 15 років страхового стажу.
Також в законі передбачена можливість купівлі до 2 років страхового стажу, якого не вистачає. 

Архіви