За модернізацію електромереж платитимуть споживачі – 3 грн і більше,- експерт

З 1 квітня 2018 року запроваджують RAB-тарифи на електроенергію. Згідно з розрахунками окремих обленерго, один кіловат електроенергії за годину може коштувати від 3 гривень і дорожче.

Про це сьогодні, 7 березня, під час прес-конференції на тему: «Енергетична стратегія обману: RAB-тарифи як чергова схема обдирання людей на користь олігархів. Як Львівська ОДА захищає інтереси «Львівобленерго»?», що відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив голова ГО «Громадський рух «Європейське місто» Богдан Рабешко.

За його словами, в ці RAB-тарифи тепер закладають 12,5 відсотків коштів, які повинні бути скеровані на модернізацію електромереж та обладнання. Проте за модернізацію приватних структур заплатять громадяни України.

– «Львівобленерго» було приватизовано 10 років тому за 300-400 мільйонів гривень. Зараз воно оцінює себе у 7 млрд гривень. За нашими підрахунками, «Львівобленерго» отримає додатково один мільярд гривень за рік за допомогою RAB-тарифів, – підраховує він.

Голова ГО «Громадський рух «Європейське місто» нагадав, що ті активи, які зараз належать приватним обленерго, були створені за кошти пересічних споживачів.

– Власники «Львівобленерго» – брати Суркіси, які володіють 89,1 відсотка акцій. Інша частка акцій належить підприємцю з Дніпра.  Інші приватні обленерго в Україні належать Рінату Ахметову, Ігорю Коломойському, братам Суркісам, Костянтину Григоришину та групі VS Energy (належить росіянам Михайлу Воєводіну, Євгенію Гіннеру, Сергію Шаповалову та Олександру Бабакову). Ще 25 відсотків усіх українських обленерго належать державі. І саме там підвищення тарифів поки що не планують, – розповідає Богдан Рабешко.

А ось що стосується приватних енергетичних компанії, то, як стверджує голова ГО «Громадський рух «Європейське місто», вони постійно скаржаться на свою збитковість. Натомість власники компаній тримають свої кошти у кіпрських офшорах.

Він також порівняв ціни на електроенергію в Україні та Європі. Ціна для юридичних осіб зараз коливається від 2.11 грн до 2.25 грн.

Тоді як в Австрії – 1.81 грн, а в Данії – 1.91 грн. Найвищі тарифи є на Кіпрі, де й зберігають свої кошти власники енергетичних компаній.

Хоча, за словами Богдана Рабешка, «Львівобленерго» наразі не оприлюднило нові тарифи на електроенергію. Але вже відомо, що очікується підвищення на 20 відсотків.

ДовідкаАбревіатура RAB походить від терміну Regulatory Asset Base – регуляторна база активів. Звідси походять всі інші терміни, що позначають те саме: RAB-регулювання, RAB-тарифи або «стимулююче тарифоутворення».Регуляторна база активів – це власні потужності обленерго, які підприємство використовує для розподілу електроенергії. Це – стовпи, трансформатори, дроти – все, що утворює мережеву інфраструктуру.За новими нормами, тепер обленерго зможуть гарантовано отримувати певний рівень прибутковості, який будуть вираховувати від вартості активів.

Архіви