29 січня 2018 року ПАТ «Львівобленерго» провело громадські слухання щодо запровадження RAB-тарифів. На цих слуханнях не було жодного представника від громадськості. Натомість були представники від Львівської облдержадміністрації, які поставили свої погоджувальні підписи під протоколом.
– Оголошення про ці громадські слухання не було оприлюднене в жодному з засобів масової інформації. Я його знайшов на сайті «Львівобленерго» у підпапці «Все про врегулювання тарифів». Громадськість взагалі не могла знати, що вони були, – розповідає він.
Натомість протокол підписали заступниця голови Львівської обласної державної адміністрації Ірина Гримак, директор департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської облдержадміністрації Назарій Романчук.
– У протоколі написано: «Представники громадських організацій та інші особи не прибули». Чиновники облдержадміністрації мають чиї права захищати: споживачів чи приватних власників? – риторично запитує Богдан Рабешко.
Депутат Львівської облради від об’єднаної опозиція ВО «Батьківщина» Степан Рак зауважив, що він та його колеги будуть вимагати відповіді від чиновників облдержадміністрації щодо цієї ситуації.
– 20 березня відбудеться засідання сесії Львівської обласної ради. Ми будемо вимагати від Олега Синютки відповіді, чому чиновники підписали цей протокол, чому на громадські слухання не запросили підприємців, яких, передусім, зачепить запровадження RAB-тарифів. Ми також вимагаємо відкликання цих підписів та проведення справжніх громадських слухань, на яких ми хочемо почути від «Львівобленерго» повного звіту з отримання та використання коштів за останні десять років, – стверджує він.
Після вищезгаданих громадських слухань, ПАТ «Львівобленерго» має право звернутися до НКРЕ для затвердження підвищення тарифів для юридичних осіб.
– Коли підвищують тарифи для підприємців, то, автоматично, я, як підприємець, забиваю це підвищення у свої послуги чи товари. Отже це впливає таким чином на всіх громадян України, – пояснює підприємець з Пустомитівського району, власник готелю Микола Паланійчук.
Проте, за його словами, обленерго вишуковують також інші шляхи для збагачення. Підприємець стверджує, що час від часу до нього приїжджають працівники обленерго та складають акти щодо підроблених пломб на лічильниках.
– Вони нарахували мені понад мільйон гривень штрафів. Але я звернувся до експертних організацій, які підтвердили, що ці пломби справжні. І тепер доводжу свою правду в судах, – говорить він.
Довідка
Абревіатура RAB походить від терміну Regulatory Asset Base – регуляторна база активів. Звідси походять всі інші терміни, що позначають те саме: RAB-регулювання, RAB-тарифи або "стимулююче тарифоутворення".
Регуляторна база активів – це власні потужності обленерго, які підприємство використовує для розподілу електроенергії. Це стовпи, трансформатори, дроти – все, що утворює мережеву інфраструктуру.
За новими нормами, тепер обленерго зможуть гарантовано отримувати певний рівень прибутковості, який будуть вираховувати від вартості активів.