Україна зазнає краху як європейська держава, – Соскін

Нинішня ситуація в Україні – зокрема, фінансово-економічна – є вже навіть не драматичною, а трагічною, заявив 6 жовтня на прес-конференції у Львові директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін.

Олег Соскін наголосив, що на сьогодні Україна займає 162 місце у світі за індексом економічної свободи, 82 місце за рейтингом глобальної конкурентоспроможності, 134 місце – за рівнем корупції, 181 місце – за простотою сплати податків і 74 місце – за індексом інвестиційних ризиків.

«Це – повний крах, крах європейської держави», – наголосив політолог.

Так, Олег Соскін зазначив, що в Україні вже відбувся технічний дефолт. Свої слова експерт обґрунтував тим, що станом на 3 жовтня НБУ є основним купівельним агентом ОВДП, і монетизував борг уряду на суму більше 77 млрд грн; натомість нерезиденти України за 10 останніх місяців «скинули» облігацій на 6 млрд грн. Водночас, за його словами, девальвує гривня, оскільки триває свідома «розкрутка» емісії грошової маси – зокрема, і для закупівлі Нацбанком облігацій.

Окрім того, Олег Соскін висловив переконання, що в Україні виникає серйозна проблема із валютою. «Заборона Національного банку міняти гривню на інші валюти без спеціального дозволу – ти повинен обов’язково дати свій паспорт, навіть до 50 тис. грн – означає, що обсяг конвертованої валюти зменшується, вона надходить в дуже невеликій кількості в Україну, і на сьогодні ми бачимо, що Національний банк вже не в змозі забезпечити обмін валютою», – зазначив він.

Також політолог спрогнозував, що вже до кінця цього року відношення сукупного державного боргу України до річного ВВП може сягнути 60%, і вказав на те, що станом на 1 вересня 2011 року банки України є збитковими – дефіцит становить 4,6 млрд грн. Загальна ситуація, за його словами, показує, що Україна не здатна підтримувати навіть просте відтворення.

Все це, за словами Олега Соскіна, ставить існуючу олігархічно-кланову систему на межу зламу, і єдиним питання залишається, де «впаде перше доміно» і спрацює «пусковий гачок». Політолог припустив, що остаточного зламу може призвести обвинувальний вирок і остаточне ув’язнення Юлії Тимошенко, фінансово-економічний обвал або інші чинники.

Архіви