Україна – в центрі найбільшого інтересу білорусів впродовж трьох років – дослідження

Дві третини опитаних білорусів вважають анексію Криму цілком легітимною. Це означає, що в масовій свідомості населення Республіки Білорусь домінує російський концепт.

Про це сьогодні, 25 травня, під час круглого стіл на тему: «Громадська думка населення України щодо корупції у медіасередовищі. Індекс сприйняття корупції в українських ЗМІ. Результати досліджень», яка відбулася у Львівському прес-клубі, заявив професор соціології (Білорусь) Андрій Вардомацький, який проводив опитування мешканців Білорусії щодо подій в Україні.

За його словами, ці дослідження показали, що Україна та події в Україні – це один із найсуттєвіших чинників, який формував соціальне, економічне та політичне життя в республіці Білорусь. Інтерес до подій в Україні з боку мешканців Білорусі не стихає, починаючи з грудня 2013 року і дотепер. Таку зацікавленість продемонстрували від 44% до 48% опитаних.

– Ми бачимо, що нижче 44 відсотків ця цифра не опускалася. І такого зацікавлення не було до жодної політичної чи економічної події, яка відбувалася в Білорусі або за її межами. Такого тривалого стійкого інтересу не було до будь-яких інших подій. Це означає, що всі події в Україні білоруси сприймають як такі, що стосуються кожної людини особисто, – зауважив він.

Події в Україні вплинули навіть на такі віддалені сфери суспільної думки, як економічне самопочуття, геополітичні орієнтації, електоральна поведінка і -навіть на рейтинг Лукашенка.

– Вплив відбувався як на рівні великої державної політики, так і на рівні суспільної думки звичайних громадян, – говорить соціолог. 
Водночас, мешканці Білорусії впевнені, що Росія не вторгнеться в їхню країну. Як це зробила в Україні.

– Це можна охарактеризувати як геополітичний інфантилізм. І тільки від 19% до 13% вважають, що це може статися, – каже Андрій Вардомацький.

За його словами, на думку громадян дуже впливає російське телебачення.

– Генералізованим узагальненим показником цього впливу є ставлення до анексії Криму. Так, в Росії анексію підтримують 78%, в Білорусі – 60%, в Україні – 23%, – соціолог оперує цифрами.

Воно й не дивно,  тому що білоруси довідуються інформацію про Україну з білоруського державного телебачення та російського державного телебачення. Також респонденти повідомили, що 89% з них переглядають програми російських телеканалів. І тільки 23%– українських.

– Водночас відбувається падіння часткової довіри до російських та українських телеканалів. Хоча українським починають менше недовіряти, – Андрій Вардомацький розшифровує соціологічні графіки.

При цьому, якщо білоруси раніше переглядали передачі російських телеканалів регулярно, то зараз тільки час від часу. Натомість інформацію про Україну вони черпають з соціальних мереж, з блогів та від друзів і родичів.

– ЗМІ понижують ступінь свого впливу. Тобто кожна людина звертається до свого джерела інформації, якому довіряє, – каже він.  

Архіви