У Львові благодійність не публічна?

16 липня ц.р. головне управління Міндоходів у Львівській області повідомило , що на Львівщині цьогоріч правом на податкову знижку вже скористалося понад 14 тисяч осіб. А загальна сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню у Львівській області згідно з поданими станом на 01.07.2013 податковими деклараціями про майновий стан і доходи, складає 14,39 млн. гривень.

У цьому інформаційному повідомленні було згадано, що згідно з Податковим кодексом України до витрат, які дають право на використання податкової знижки, включаються:

1) частина суми відсотків, сплачених платником податку за користування іпотечним житловим кредитом;

2) сума коштів або вартість майна, передані платником податку у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, зареєстрованим в Україні та внесеним до Реєстру неприбуткових організацій та установ на дату передання таких коштів та майна у розмірі, що не перевищує 4% від суми його загального оподатковуваного доходу звітного року;

3) сума коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти.

Другий і третій пункти, на думку ГО «Львівський прес-клуб», мають очевидний публічний інтерес: мешканцям Львівщини і громаді цікаво та показово знати тих, хто робить пожертвування і благодійні внески, переказує кошти на користь закладів освіти. У всі часи такими людьми і організаціями (фірмами, компаніями) суспільство завжди гордилося і хотіло, щоб таких щедрих було якомога більше.

Тому Прес-клуб зробив інформаційний запит до головного управління Міндоходів у Львівській області з проханням дати відповіді на два запитання:

1) хто з платників податків (список-перелік) на Львівщині в 2012 році і в першій половині 2013 року передавав кошти або майно як пожертву чи благодійний внесок неприбутковим організаціям (яким саме) і за це отримав податкову знижку і яку саме;

2) хто з платників податків (список-перелік) передавав кошти на користь закладів освіти ( яких саме) і за це отримав податкову знижку і яку саме.

Але публіка, на жаль, поки що не знатиме своїх благодійників, меценатів і жертводавців від працівників головного управління Міндоходів у Львівській області.

Бо в офіційній відповіді цього управління до Прес-клубу зазначена умова відмови у наданні такої інформації – цитата: «Підпунктом 17.1.9 ст 17 Податкового кодексу від 2 грудня 2010 року №2755-VI (далі – Податковий кодекс із змінами та доповненнями) визначено, що платник податків має право на нерозголошення контролюючим органом (посадовими особами) відомостей про такого платника без його письмової згоди та відомостей, що становлять конфіденційну інформацію, державну, комерційну чи банківську таємницю….»

Тут потрібне принципове уточнення.

По-перше, у Законі «Про доступ до публічної інформації» однозначно сказано, що не належать до інформації з обмеженим доступом відомості, зазначені у декларації про майно, доходи, витрати.

Про-друге, навіть якщо у ГУ Міндоходів не зверули увагу на те, що інформаційний запит стосується декларацій про майно, то управління могло би звернутися до благодійників за одержанням їхньої письмової згоди на оприлюднення такої позитивної для суспільства інформації. Адже чим більше таких благодійників і жертводавців ми будемо популяризувати публічно, тим більше користі матиме громада. У цивілізованих країнах для цього піар застосовують та соціальну відповідальність бізнесу пропагують.

По-третє, вже як мінімум, ГУ Міндоходів мало б надати Прес-клубу список організацій та осіб-доброчинців (нехай навіть без зазначення сум пожертв), до яких би за інформацією про їхнє благодійництво звернувся б уже Прес-клуб. Бо ж як можна одержати згоду від того, хто утаємничений?

А ось на другу частину запитання Прес-клуб одержав законну відповідь: «…суми коштів або вартість товарів, виконаних робіт, наданих послуг, добровільно перераховані (передані) протягом звітного року до Державного бюджету України або бюджетів місцевого самоврядування, до неприбуткових організацій, визначених у статті 157 цього розділу в розмірі, що не перевищує чотирьох відсотків оподатковуваного прибутку попереднього звітного року».

Чесно кажучи, про цих 4% можна будь-кому прочитати у Податковому кодексі , а ось кому і скільки конкретно коштів із 14,39 млн грн цього року буде повернуто у Львівській області – тепер чомусь стало також таємницею. Хіба так заохочують благодійників?

У зв’язку з цим ГО «Львівський прес-клуб» звертається до всіх благодійників і жертводавців Львівщини, їхніх прес-служб і піарників: повідомте на адресу Прес-клубу ([email protected]) про кошти, які ваші компанії віддали на доброчинність неприбутковим організаціям. Покажіть приклад прозорої публічної діяльності.

Усі ці повідомлення будуть опубліковані на порталі «Щоденний Львів». Благодійність заслуговує на те, щоб бути публічною.

Архіви