Про журналістські посвідчення для позаштатних кореспондентів

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. На запитання відповідає медіаюрист Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО. «У вашій консультації було написано, що посвідчення журналіста можна видавати тільки працівникам редакції. Але чому тільки працівникам, і як тоді бути з позаштатними кореспондентами?».

  – Чому тільки працівникам – про це треба запитати у законодавця. Законом України «Про медіа» були внесені зміни до Закону України «Про державну підтримку медіа, гарантії професійної діяльності та соціальний захист журналіста», в тому числі і до визначення, хто є журналістом – «творчий працівник суб’єкта у сфері медіа, який професійно збирає, одержує, створює, редагує, поширює і забезпечує підготовку інформації для медіа». Кодекс законів про працю України регулює трудові відносини всіх працівників, це зазначено в його першій статті. Також тлумачення терміну «працівник» наведено в Податковому кодексі України в підпункті 14.1.195.: «працівник – фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону». Таким чином, визначення «працівник суб’єкта у сфері медіа» передбачає трудові відносини журналіста з таким суб’єктом.

Визначення терміну «позаштатний працівник» в чинному законодавстві відсутнє. Сам цей термін виник у радянські часи, але норми, які регулювали такі правовідносини, на сьогодні вже скасовані. Позаштатні творчі працівники згадувалися в Законі України «Про телебачення і радіомовлення», але він втратив чинність 31.03.2023.  Останні згадування залишилися в Законі України «Про оперативно-розшукову діяльність» та в Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників. В Інструкції № 58 зазначено, що на позаштатних працівників за  умови, якщо вони підлягають державному  соціальному  страхуванню, заводяться трудові книжки. Таким чином позаштатний кореспондент – це працівник, який обіймає посаду, не передбачену штатним розписом, з яким оформлено трудовий договір, а умови праці та розмір заробітної плати встановлюється за домовленістю сторін. Інші варіанти статусу позаштатного кореспондента (наприклад, що позаштатний кореспондент – це той же фрілансер) знаходяться за межами правового регулювання.

Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики». Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – [email protected]

Архіви