Про те, що можна, і чого не можна публікувати в газеті щодо військовослужбовців ЗСУ

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. На запитання відповідає медіаюрист проєктів Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО.

«Дайте пораду, чи можна зараз в газеті друкувати статтю про воїна ЗСУ (з його ім’ям та прізвищем) плюс його портрет? Звісно, з його згоди. Чи не нашкодить це військовому? Які вимоги до газетярів щодо особистих даних захисників у період військового стану? Я не раз бачу в Фейсбуці селфі воїнів. Але щодо публікацій в газеті у мене, як редактора, виникає занепокоєння».

– Правила роботи ЗМІ та журналістів під час воєнного стану в Україні затверджені Наказом Міноборони №733 від 3 березня 2022 року. Цей наказ регулює порядок акредитації представників ЗМІ під час воєнного стану, визначає перелік інформації, яку не можна розголошувати, встановлює порядок роботи журналістів в зоні ведення бойових дій. Також Міноборони  закликає не поширювати персональні дані, особисті фото-, відеоматеріали у військовій формі; інформацію про приналежність до військових частин Збройних Сил України.

Публікувати в газеті статтю про воїна ЗСУ з зазначенням його персональних даних з його згоди не заборонено, але з врахуванням певних обмежень –  у публікації не повинно бути інформації, розголошення якої може призвести до обізнаності противника про дії Збройних Сил України та інших складових сил оборони, негативно вплинути на хід виконання бойових завданьТакож, відповідно до п.3 додатку 1 до Наказу Міноборони № 733 від 3 березня 2022 року посадові (службові) особи, які виконують бойові (спеціальні) завдання, можуть надавати інтерв’ю (коментарі) представникам засобів масової інформації тільки з дозволу відповідних керівників, командирів (начальників) виключно після проходження інструктажу стосовно недопущення поширення інформації з обмеженим доступом та вимог законодавства України у цій сфері.

Посадовим (службовим) особам під час спілкування з представниками ЗМІ заборонено поширення відомостей (інформації) з обмеженим доступом, а представникам ЗМІ – розголошувати інформацію, яка може стати їм відомою і визначена:

– в статті 17 Закону України “Про боротьбу з тероризмом”;

– зводом відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженим наказом Служби безпеки України від 12 серпня 2005 року № 440, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 17 серпня 2005 р. за № 902/11182 (зі змінами);

– переліком відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 26 червня 2012 року М» 48 (зі змінами);

– переліком відомостей Збройних Сил України, що становлять службову інформацію, затвердженим наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 22.11.2017 № 408;

– переліком інформації, розголошення якої може призвести до обізнаності противника про дії Збройних Сил України та інших складових сил оборони, негативно вплинути на хід виконання завдань за призначенням під час дії правового режиму воєнного стану (Додатку 2 до наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 03.03.2022 № 733).

Саме останній перелік був створений Міноборони для ЗМІ та журналістів. До забороненої для поширення інформації віднесено:

 1. Найменування військових частин (підрозділів) та інших військових об’єктів в районах виконання бойових (спеціальних) завдань, географічні координати місць їх розташування.
 2. Чисельність особового складу військових частин (підрозділів).
 3. Кількість озброєння та бойової техніки, матеріально-технічних засобів, їх стан та місця зберігання.
 4. Описи, зображення та умовні позначки, які ідентифікують або можуть ідентифікувати об’єкти.
 5. Інформація щодо операцій (бойових дій), які проводяться або плануються.
 6. Інформація щодо системи охорони та оборони військових об’єктів та засобів захисту особового складу, озброєння та військової техніки, які використовуються (крім тих, які видимі або очевидно виражені).
 7. Порядок залучення сил та засобів до виконання бойових (спеціальних) завдань.
 8. Інформація про збір розвідувальних даних (способи, методи, сили та засоби, що залучаються).
 9. Інформація про переміщення та розгортання своїх військ (найменування, кількість, місця, райони, маршрути руху).
 10. Інформація про військові частини (підрозділи), форми, методи, тактику їх дій та способи застосування за призначенням.
 11. Інформація про проведення унікальних операцій із зазначенням прийомів та способів, що використовувались.
 12. Інформація про ефективність сил і засобів радіо-електронної боротьби противника.
 13. Інформація про відкладені або скасовані операції.
 14. Інформація про зниклий або збитий літак, літальний апарат, зникле судно та пошуково-рятувальні операції, які плануються або проводяться.
 15. Інформація про планування та проведення заходів забезпечення безпеки застосування військ (дезінформація, імітація, демонстративні дії маскування, протидія технічним розвідкам та захист інформації).
 16. Відомості про проведені інформаційно-психологічні операції, ті, що проводяться, а також плануються.
 17. Інформація, яка має на меті пропаганду або виправдання широкомасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України.

Порушення цих обмежень на поширення інформації може призвести до кримінальної відповідальності.

  Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики».

   Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – [email protected]

Архіви