Про призупинення виходу газети. Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ

На запитання відповідає медіаюрист проектів Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО. «Чи можна не закривати ТОВ, а тільки призупинити випуск газети на деякий час?».

   Якщо Товариство є засновником і видавцем друкованого засобу масової інформації, для припинення випуску газети зовсім не обов’язково припиняти юридичну особу. Друкований засіб масової інформації може видаватися після його державної реєстрації. Державна реєстрація друкованого ЗМІ здійснюється відповідно до Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» та Положення про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України №12/5 від 21 лютого 2006 року. Друкований засіб масової інформації вважається виданим, якщо він підписаний до виходу в світ і видрукуваний будь-яким тиражем. Частина друга статті 16 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» передбачає, що засновник зберігає право розпочати випуск друкованого засобу масової інформації протягом одного року з дня одержання свідоцтва про державну реєстрацію. В разі пропуску цього строку без поважних причин свідоцтво про державну реєстрацію втрачає чинність. Аналогічне положення містить п. 2.17 глави 2 Положення про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації. Стаття 18 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» містить вичерпний перелік випадків, коли випуск друкованого засобу масової інформації може бути припинено за рішенням засновника або суду. Суд припиняє випуск видання у разі:

– використання друкованих засобів масової інформації для:

закликів до захоплення влади, насильницької зміни конституційного ладу або територіальної цілісності України;

– пропаганди війни, насильства та жорстокості;

– розпалювання расової, національної, релігійної ворожнечі;

– розповсюдження порнографії, а також з метою вчинення терористичних актів та інших кримінально караних діянь;

– пропаганди комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки;

– популяризації або пропаганди держави-агресора та її органів влади, представників органів влади держави-агресора та їхніх дій, що створюють позитивний образ держави-агресора, виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України;

– втручання в особисте і сімейне життя особи, крім випадків, передбачених законом;

– заподіяння шкоди честі і гідності особи;

– розголошення будь-якої інформації, яка може призвести до вказування на особу неповнолітнього правопорушника без його згоди і згоди його законного представника;

– порушення вимог Закону України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації”;

– ліквідації юридичної особи, яка є засновником видання.

Реєструючий орган визнає свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації недійсним у разі:

– подання засновником (співзасновниками) погодженого з редакцією письмового повідомлення про припинення випуску друкованого засобу масової інформації;

– неподання після завершення процесу реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації органами державної влади, іншими державними органами або органами місцевого самоврядування, які є їх засновниками (співзасновниками), заяви про перереєстрацію відповідних друкованих засобів масової інформації;

– прийняття рішення суду про припинення випуску друкованого засобу масової інформації.

Тимчасове призупинення випуску газети відсутнє серед підстав визнання свідоцтва про державну реєстрацію таким, що втратило чинність. Таким чином законодавство не забороняє тимчасово призупиняти випуск газети.

Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

    Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net

Архіви