Особливість виборів на Львівщині: всі кандидати переконуватимуть у своїй опозиційності

Майже кожен з кандидатів у нардепи, який буде балотуватися на Львівщині, намагатиметься довести виборцю, що він є єдиноправильна опозиція.

Про це на засіданні прес-клубу 20 серпня «Підсумки реєстрації в ЦВК кандидатів-мажоритарників на Львівщині. Початок маніпулятивних технологій» зазначила виконавчий директор ЛОГО «Комітет виборців України» Оксана Дащаківська.

За її словами – це ті політтехнології, агітації, пропаганда, які будуть використовуватися на цих виборах. «І це, в першу чергу, збиватиме з пантелику виборця, і стане своєрідною ширмою для самих кандидатів. Це велика проблема для нашої держави, а особливо для Львівщини: ніхто не готовий на сьогодні демонструвати якісні речі для виборця, ніхто не готовий давати свої поетапні програми як змінити ситуацію в державі. Натомість користуються такими гаслами як: опозиція – не опозиція, мова не мова. Для кандидатів це набагато простіше», – каже Дащаківська. Вона зазначила, що на Львівщині кандидати маніпулюватимуть питаннями мови, історичної пам’яті, тому що в сучасних політумовах це актуально для виборців.

Окрім того, вона прогнозує, що кандидати не гребуватимуть такою маніпуляційною складовою, як вирішення побутових проблем виборців за рахунок повноважень органів місцевого самоврядування – ремонт поламаних кранів, дахів тощо. На думку Дащаківської, «грошовим мішкам», які вирішують проблеми виборців, вигідно зберігати людей бідними, бо ними легко управляти.

Завідувач сектора етносоціальних досліджень Інституту народознавства НАН України Ігор Марков зазначив, що однією з головних характеристик цієї виборчої кампанії є те, що є розмите ідеологічне поле. «Воно визначається і в тому, що ми маємо 3-4-5 опозиційних колони, і важко сказати, чим вони відрізняються», – каже Марков.

Він припускає, що результати виборів будуть несподіваними і не буде надто багато округів, де вибір буде зроблений за політичними мотивами. «Матимемо результати в Галичині, які дуже круто відрізнятимуться від всього того, що ми мали раніше. Якщо раніше ми мали прогнозовану перемогу національно-демократичних сил, то цього разу матимемо дуже фрагментовану ситуацію – людей, які просто представляють фінансові групи чи інтереси».

Політолог, доцент Львівського національного університету ім. Івана Франка, кандидат політологічних наук Юрій Шведа не погоджується з неідеологічністю цих виборів. Він наголошує, що парламентські вибори завжди ідеологічні. Виборець голосує або за владу і її сателітів, або за опозицію. «Якщо політика влади імпонує, їй дається мандат на ще одну каденцію. Якщо є претензії до влади, то виборець обирає ту політичну силу, яка їй опонує у вигляді опозиції. І саме так воно і є ідеологічно на сьогодні – подобається це нам чи ні. Питання стоїть так: ви за діючу владу, чи ні», – пояснює Шведа.

Щодо самовисуванців, то, на думку Шведи, самовисуванець в умовах поляризації політичного вибору – це як утопія. «Він так чи інакше вже зараз поставлений перед вибором. І, потрапивши у парламент, він не можу бути нейтральним. Так чи інакше він мусить примкнути до того чи іншого табору», – каже Шведа. За його словами, проблема самовисуванців на Львівщині полягає в тому, що всі вони приміряють бренд опозиційності, що є маніпулятивною технологією.

А Оксана Дащаківська також вважає, невпевненість експертів у результатах виборів по багатьох дільницях, говорить про те, що є якась інтрига, а значить демократичність цих виборів. «І тому ми матимемо жорстку боротьбу по багатьох округах. Але і можливий такий варіант, що на округах, де двоє чубляться, там виграє третій», – каже вона. Наприклад, провладний кандидат, чи грошовий мішок. «Та поведінка останніх у ВРУ – не прогнозована і непередбачувана. Вони пристануть до тієї політичної сили, яка матиме більше шансів сформувати більшість. Бо передусім захищатимуть свої бізнес –інтереси», – каже Дащаківська.

Архіви