Нові громади з 9-15-ти тисяч осіб будуть найефективнішими – експерт

Перші громади, які будуть створені, які проведуть перші вибори, отримають конкурентну перевагу, тому що вони будуть першими, хто матиме змогу використовувати нові бюджетні можливості.

Про це сьогодні, 23 вересня, під час публічних дебатів на тему: «Конфлікти під час об’єднання територіальних громад на Львівщині і способи їх вирішення. Особливості перших виборів у 15-ти новостворених громадах», які відбулися у Львівському прес-клубі, заявив  голова ЛМО «Демальянс» Руслан Фогел.

– Громадяни зможуть брати участь в бюджетному процесі. Головний акцент реформи треба робити на бюджеті. Тому що гроші будуть на місцях. І ті, хто правильно і вміло розпорядиться ними, ті, хто першим це зробить, матиме конкретні переваги, – вважає він. 

На його думку, потрібно змінювати законодавство, де би громада була не просто об’єднанням громадян на певній території. 
– Це має бути об’єднання власників. Тобто громади повинні бути власниками територій, земель та ресурсів, які знаходяться на їхній території. Тільки так. Інакших потужних фінансових можливостей для старту у них не буде. Не держава є власником. Не може бути нічийого лісу, нічийого озера, які, ніби, всім належать. Це озеро чи ліс повинні належати громаді. І вона повинна за нього відповідати, – каже Руслан Фогел.

За його словами, ця реформа змінить філософію відносин між громадянами-платниками податків, органами місцевого самоврядування та державою. 
– Тому що абсолютна більшість функцій перейде на місцевий режим. Якщо раніше платник податків, сплачуючи в бюджет, не знав яким чином вони використовуються, це були ефемерні відправляння грошей до Києва, а потім випрохування цих грошей, часом, на колінах, то завдяки цій реформі та зміні бюджетного кодексу, суттєво зміниться філософія відносин. Тому що платник податків буде знати, що він сплачує податки в місцевий бюджет і може контролювати їх використання, – каже голова ЛМО «Демальянс».

З цією думку погоджується і соціолог Володимир Подгорнов.
– У цій каламутній ситуації, яка є зараз, ті, хто почнуть ці процеси першими, вторгують собі більше. В іншим місцях ці процеси не відбуваються. Вони чекають вказівки зверху. І вони отримають найменше, – вважає він.

Також Руслан Фогел зауважив, що чим більше населення буде в територіальній громаді, тим їй буде краще. 
– Якщо територіальна громада буде складатися з 2-3 тисяч осіб, а такі є в області, то вона не здатна буде забезпечити себе і апарат, який буде працювати на тій території. Тому має бути громада в 9 тисяч осіб мінімально, краще – 15 тисяч населення. Тому що ті постійні витрати, які вони несуть на своє утримання, будуть ділитися на багато більшу кількість населення. І це буде ефективніше, – вважає він.

Але є унікальні ситуації, коли можна буде позаздрити і малій громаді, вважає експерт Володимир Подгорнов.
– Якщо на території громади знайдуть нафту, то там і 500 осіб будуть дуже добре себе почувати, – каже Володимир Подгорнов. 

Архіви