Землю у громад в процесі децентралізації спробують забрати – експерт

Якщо під час об’єднання територіальних громад у селян заберуть землю, то мешканці можуть піти на силове протистояння.

Про це сьогодні, 23 вересня, під час публічних дебатів на тему: «Конфлікти під час об’єднання територіальних громад на Львівщині і способи їх вирішення. Особливості перших виборів у 15-ти новостворених громадах», які відбулися у Львівському прес-клубі, заявив представник  від партії «Громадянська позиція» Михайло Титикало.

– Це абсолютно можливо. Україна знала не один бунт через землю, – каже він.

За словами чинного депутата Львівської облради, зараз дуже важливо, поки не відбудеться законодавче врегулювання об’єднання всіх громад,  заборонити приватизацію земель сільськогосподарського призначення.

– Тому що, якщо цей процес запуститься, і олігархічні групи, які є в Україні, які займаються не розвитком села, а експлуатацією сільських земель,  викуплять цю землю, то людям буде нічого робити. Реформа передбачає основні доходи тільки з землі, – каже він.

Як зауважив соціолог Володимир Подгорнов, земельні ресурси у громад таки спробують забрати. 
– Є територіальні громади, які володіють лісами, річками, озерами, землею, надрами. І є політики, бізнесмени, державні чиновники, які цю землю, ці ліси хочуть в тих громад забрати. Вони можуть це зробити, оскільки у них – ЗМІ, армія, силові структури, то ж вони заберуть. Питання в тому, щоби вони не забрали все. Зараз йде конфлікт інтересів. Громади мають, але не можуть відстояти своє. І є люди, які намагаються це загарбати. Баланс, який ми очікуємо, щоби не було громадянської війни, що нехай вони заберуть половину, але людям половину залишать, – каже він.

На думку Михайла Титикала, конфлікт виник і через те, що при розробленні планів об’єднання територіальних громад було завдання від Адміністрації Президента та Кабміну для райдержадміністрацій виконати цю роботу. І вони її виконували як уміли і як могли.

– Конфлікти є і будуть. Тому що це об’єднання не має достатнього законодавчого урегулювання. Був конфлікт між адміністраціями та сільськими головами. Конфлікт був і ніде не подівся, все ще попереду, – каже він. 

Архіви