Найбільших землекористувачів на Львівщині змусять виготовити паспорти сівозмін. Інакше – розриватимуть договори

Назви 17 підприємств, які є найбільшими землекористувачами  на Львівщині – орендують три тисячі гектарів землі і більше, 18 жовтня оприлюднив на брифінгу у Львівському прес-клубі керівник медіа-проектів Роман Шостак. Цю інформацію на запит ЛОГО «Львівський прес-клуб» повідомило головне управління агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації (список у додатку). До переліку латифундистів належать, зокрема ПП «Західний Буг»( орендує понад 20 га земель), ПП «Лендком ЮК» (20 тисяч га), ТОВ «ЛВ лімітед» (19,2 тисячі га), ТОВ «Вінал агро»(11,3 тисячі га), ТОВ «АПП Львівське» (понад 9 тисяч га).

Загалом в оренді на Львівщині перебуває 168,5 тисячі га земель. А в оренді спільних підприємств, міжнародних об`єднань за участі українських та іноземних фірм і юридичних осіб – 4,5 тисячі га землі. Більшість великих орендарів землі на Львівщині – українські бізнесмени, наголосив на брифінгу начальник Державної інспекції сільського господарства у Львівській області Іван Іващук.

Найбільшими іноземними компаніями-орендарями землі в регіоні є «Агрокультура» (Швеція, близько 20 тис га) та «Агромарк Юкрейн», повідомив президент Асоціації фермерів і приватних землевласників Львівщини Ярослав Кардаша. Але, за його словами, іноземці не завжди демонструють сумлінне господарювання. «Наприклад, фірма «Лендком» (Великобритація), яку зараз перекупили шведи (тепер це підприємство називається «Агрокультура»), землю не обробляла, хоча справно платила орендну плату в межах 3% від вартості землі. А згодом на біржі у Великобританії з’явилися лоти з землею Львівщини, не виключено, саме цього підприємства. Тобто, окремі фірми брали землі в довготермінову оренду з правом її подальшого викупу, аби після вступу у дію закону «Про ринок землі» її приватизувати»,- сказав Ярослав Кардаш.

Створена цьогоріч Державна інспекції сільського господарства у Львівській області стежитиме за цільовим і ефективним використанням земель сільськогосподарського призначення, повідомив Іван Іващук: «У серпні ми розіслали усім користувачам землі, які володіють наділами від 100 до 3 тис га і більше, інформацію про те, щоб вони до 1 листопада розробили проекти сівозмін на використання землі. Таких господарств на Львівщині налічується 328. Це особливо актуально для іноземців, які на орендованій землі вирощують лише ті культури, які їм економічно вигідні. Ми також рекомендуємо, тим, хто надає землі в оренду, виготовити агрохімічні паспорти. Це дозволить визначити, в якому стані передається в оренду земля, а відтак – її бал родючості до оренди та після. Думаю, що згодом ця норма буде законодавчо оформлена».

Якщо ж з 1 січня 2013 року землевласники не подадуть в Держінспекцію проекти сівозмін, то вони будуть покарані. Стаття 55 Закону України «Про збереження українських грунтів» дає право контролюючій структурі накладати штрафи на громадян у сумі від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходу, а на посадових осіб – від 300 до 500 неоподаткованих мінімумів. Наступним кроком після штрафів буде вимога – розірвати в односторонньому порядку договор оренди землі.

Після перегляду усіх договорів оренди землі Держінспекція рекомендуватиме місцевим органам самоврядування та виконавчим органам влади при укладанні нових договорів збільшити ціну оренди землі до 10-12% від її вартості, наголосив Іван Іващук.

Ярослав Кардаш вважає, що в Україні взагалі потрібно обмежити оренду землі, яка набула загрозливих рис латифундизації, характерних для латиноамериканських, а не європейських країн. Величина площі під землекористування має залежати від її спеціалізованого призначення. Наприклад, для вирощування садово-овочевої продукції достатньо від 100 до 500 га землі, а для вирощування зернових ці наділи треба збільшувати. Також необхідно внести зміни до закону «Про фермерське господарство», переконаний Ярослав Кардаш, бо сьогодні закон дозволяє фермерським господарствам, які є сімейним бізнесом, використовувати по 5-10 тис га землі, що переходить усілякі економічні межі.

Архіви