Львів готується посилювати обмеження реклами та куріння у громадських місцях тютюнових виробів електричного нагрівання

22 грудня у Львівському пресклубі відбулась прес-конференція “Як захистити молодь Львова від впливу тютюнових виробів та електронних пристроїв для куріння?”.

Ініціатором заходу у Львівському пресклубі виступили 17 громадських організацій Львівщини, які підтримали всеукраїнську кампанію “Молодь вільна від куріння”, інформує Dailylviv.com.

Під час прес-конференції координатор всеукраїнської кампанії “Молодь вільна від куріння” Олег Слабоспицький (на світлині вгорі) презентував нововведення, які вступлять в силу згідно з прийнятим Верховного Радою 16 грудня 2021 р. Законом №4358 “Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну”:

Заборона будь-якої реклами та спонсорства електронних сигарет (вступає в силу через 18 місяців після опублікування Закону) і пристроїв для нагрівання тютюну (вступає в силу через 6 місяців).

Заборона продажу ароматизованих та зі смаком сигарет, тютюну для самокруток, електронних сигарет, заправних контейнерів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах (вступає в силу через 24 місяців).

Запровадження медичних попереджень на електронних сигаретах, рідинах, заправних контейнерах, бездимних виробах – 30% (вступає в силу 01 червня 2022 р.);  площі упаковки та збільшення медичних попереджень на сигаретах – 65% (вступає в силу через 24 місяців).

Заборона куріння пристроїв для нагрівання тютюну у громадських місцях та приміщеннях на рівні із сигаретами (вступає в силу через 6 місяців).

Заборона продажу дітям (особам до 18 років) тютюнових виробів для електричного нагрівання (вступає в силу через 6 місяців).

“Я вважаю, що не потрібно чекати цих пів року доки норми Закону вступлять в силу: громадськість і бізнес мають бути завжди першими і сказати свою громадську позицію. Моя позиція є дуже близька, в нашій компанії ми преміюємо працівників, які не курять – тим людям які не палять, ми даємо премію 1000 грн щомісяця таким чином підтримуючи здоровий спосіб життя”, – зазначив підприємець, співзасновник західноукраїнської бізнес-школи “West Ukrainian Business School WUBS”, голова ГО “Добро.Дій” Ігор Дулин (на світлині вгорі справа).

Кандидат медичних наук та лікар Василь Штибель наголосив: “Паління призводить до різноманітних важких захворювань, і електронні сигарети є не менш шкідливими, ніж звичайні сигарети. Для прикладу, до кінця 2019 р. в усіх штатах США були зафіксовані смертельні випадки після вживання саме електронних сигарет і описано симптоматику захворювань у людей, які їх вживають.”

Влітку 2021 року 17 громадських організацій Львівщини офіційно звернулись до Львівської міської ради та обласної ради з переліком пропозицій – нагадав регіональний координатор кампанії “Молодь вільна від куріння” Микола Апетик.

Зокрема:

– заборонити у приміщеннях ресторанів курити та вживати сигарети, електронні сигарети, кальяни та тютюнові вироби електричного нагрівання;

– заборонити рекламу сигарет, електронних сигарет, кальянів та тютюнових виробів електричного нагрівання шляхом викладки, оформлення вітрин у магазинах та ресторанах, роботи промоутерів;

– розробити та затвердити програму захисту молоді міста Львова від негативного впливу куріння усіх видів тютюнових виробів;

– звернутись до ВР підтримати законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну №4358 від 13.05.2021 в цілому;

– розмістити соціальну рекламу щодо шкідливого впливу сигарет, електронних сигарет, кальянів та тютюнових виробів електричного нагрівання.

Після пропозицій громадськості Львівська міська рада (8 липня 2021 р.) та Львівська обласна рада (16 липня 2021 р.) офіційно звернулись до Верховної Ради з проханням проголосувати та підтримати комплексний антитютюновий законопроект №4358 в цілому.

Упродовж серпня-жовтня 2021 р. у Львові був проведений громадський моніторинг закладів ресторанного господарства, під час якого було виявлено 120 закладів, які дозволяють у своєму приміщенні курити IQOS/glo/кальян. Як результат активістами було направлено скарги до Держспоживслужби на 45 закладів, які порушують законодавство і дозволяють куріння кальяну всередині своїх приміщень. На жаль штрафні санкції було здійснено лише до 6 закладів.

Крім цього, впродовж липня-серпня 2021 р. був проведений моніторинг торгових точок навколо шкіл м.Львова, де діти та підлітки мають змогу придбати тютюнові вироби у п’ятихвилинній доступності від школи. У 75% була виявлена одна чи декілька таких торгових точок, які за словами школярів не завжди перевіряють вік покупців і вільно продають тютюнові вироби дітям.

“Згідно з дослідженням КМІС у 2020-21 рр.30% молоді не вважають електронні сигарети та тютюнові вироби для електричного нагрівання шкідливими для здоров’я. Поширеність куріння серед молоді віком 18-30 рр. зросла у 2020 р. порівняно з 2019 р. – на 10% (з 27,6% до 30,4%). Згідно з опитуванням, проведеним спільно із молодіжним центром Молодвиж, серед молодих людей віком 18-35 рр. у Львові 37% курять сигарети, 22% курять кальяни, 8% – електронні сигарети. Дослідження свідчать, що в Україні теперішніми споживачами тютюнових виробів є 14,9% учнівської молоді у віці 13-15 років. Це кожен 6-й старшокласник”, – зазначила соціологиня, аналітик консолідованої інформації КУ Інститут міста Ярослава Клепикова.

Про конкурс серед школярів розповів докладніше Юрій Кокотайло, голова Дитячої дорадчої ради Львівської міської ради: “Проблема куріння серед дітей 7-11 класів є досить важливою. Ми хотіли донести до них через конкурс малюнків, що це не є добре, не є круто. Малюнки шести школярів, переможців конкурсу, за підтримки міськради було розміщено на білбордах та сітілайтах міста.”

Серед наступних кроків кампанії у Львові – за участі Львівської міської ради, громадськості та відповідального бізнесу – буде запущена ініціатива об’єднання та промоції ресторанів, вільних від куріння сигарет/кальянів/ТВЕН.

“Якщо ми хочемо будувати успішне місто, успішну державу, ми точно маємо думати про здоровий спосіб життя і розуміти що куріння насправді шкодить здоров’ю. Ми підтримуємо ініціативу “Молодь вільна від куріння” і прийнятий закон 4358, який дає змогу обмежувати використання тютюнових виробів у закладах громадського харчування та публічних просторах, що є дуже важливим. Це крок за кроком дає змогу зменшувати тютюнозалежність, менше рекламувати тютюнові вироби, а натомість просувати здоровий спосіб життя” – прокоментував цю роботу перший заступник міського голови м. Львова, заступник міського голови з економічного розвитку Андрій Москаленко.

dailylviv.com

Архіви