Львівщина матиме перший цивілізований полігон для захоронення ТПВ, – інвестор

Щодня компанія «ГрінЕра» вивозить зі Львова на полігон твердих побутових відходів у Миколаїв 120 тон. Звалище поблизу цього райцентру впорядкувала, експлуатує і розвиває до рівня полігону дочірня інвестиційна фірма «Екотех».

Про це 11 червня під час прес-конференції на тему “Як орган місцевого самоврядування працює з приватним інвестором у сфері поводження з ТПВ”, яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив  інвестор та співвласник ТОВ “ГрінЕра Україна” та ІФ «Екотех» Богдан Михалусь.

Він нагадав, що півтора роки тому пообіцяв, що компанія «ГрінЕра» буде мати свій полігон для ТПВ.

– З 2017 року ми почали плідно працювати над ідеєю втілення полігону. Тому що бізнес твердих побутових відходів вимагає закритого циклу: збір відходів, перевантажувальна станція та полігон. На сьогодні у нас є всі три складові. Хоча вони не є настільки якісні, як я собі запланував, але крок за кроком ми до того йдемо, – говорить Богдан Михалусь.

У 2017 році компанія «ГрінЕра» уклала з відділом житлово-комунального господарства Миколаєва угоду та розпочала початкові роботи щодо облаштування полігону.

– Це сміттєзвалище тут функціонувало вже 50 років. На момент, коли ми туди прийшли, туди неможливо було заїхати. Машини висипали сміття де хотіли. І коли ми почали перші роботи, це не був полігон. Ми впорядковували сміттєзвалище, – згадує Богдан Михалусь.

А у квітні 2017 року зчинився гармидер на тему «Ні – львівському сміттю!». І підприємець, замість того, аби впродовж літа впорядкувати полігон, змушений був призупинити  роботи, а сміття вивозити за межі області. Однак уже у вересні до Михалуся знову звернулася місцева влада, тому що навіть з Миколаєва вже не було куди вивозити сміття. Тож Михалусь з партнерами повернулися до впорядкування полігону ТПВ, і з листопада минулого почали там складувати сміття.

– Але з моменту, коли ми підписали договір і до моменту, поки ми не виконали роботи з упорядкування сміттєзвалища, жодного грама сміття компанія «ГрінЕра» в Миколаїв не завезла, – стверджує Богдан Михалусь.

Зараз, за його словами, на цей полігон дозволено завозити 500 тисяч тон сміття в рік або 137 тон в день. За кожну тону сміття до бюджету Миколаєва підприємці сплачують додатково 30 гривень. Крім того, місто має право безкоштовно щодня утилізувати тут своїх 17 тон сміття.

– Люди переживали, щоби вода зі сміттєзвалища не потрапила їм до колодязів. Ми провели геологічні розвідки, зробили свердловини, зробили аналізи. Вода не погіршилася, – каже Богдан Михалусь.

Також, за його словами, фірма зміцнила схили. Тут працює відеонагляд. Камера транслює онлайн все, що діється на полігоні. Всі машини проходять зважування та радіоактивний контроль. Наступний крок – побудова сміттєсортувальної лінії.

– Далі буде створення нової карти з усіма вимогами: бентонітовою основою, з плівкою, з трубами для відводу інфільтрату та відкачуванням інфільтрату, з резервуарами. І цю роботу я би хотів почати якнайскоріше. Бо – ж літо. Але є затримка з документацією, – говорить Богдан Михалусь.

Як стверджує Богдан Михалусь, найважче йому в цій роботі доводити щось нефахівцям, які свою некомпетентність ховають за гаслами. А сам він має здобуту у США освіту в цій галузі та тривалий час займався там цим бізнесом.

– Я більше займався вивезенням та вторсировиною. Відкрити полігон за кордоном – це дуже-дуже-дуже дорого. Ми говоримо про мільйони і мільйони доларів. Полігон – це більше інженерна споруда. Зі мною працювала ціла команда інженерів. Один з моїх полігонів приймав таку ж кількість сміття, яку приймали Грибовичі. І коли мені сказали, що в Грибовичах працювало 50 осіб, то мені було смішно. Тому що в мене загалом працювало …шість осіб, – ділиться досвідом підприємець.

Зараз у Миколаєві на полігоні працюють ще й охоронці.

– Я мушу мати цілодобову охорону. Мало би працювати двоє осіб на прийомі сміття. Але це є Україна, і я мушу мати охорону на смітникові, аби щось не сталося. У світі ніхто на тих смітниках не лазить. А я мушу тримати зайвих працівників. Є також директор полігону, який за все відповідає. Також запрошуємо на роботу за контрактом бульдозеристів та екскаваторників, – розповів Богдан Михалусь.

Член постійної комісії з питань інженерного господарства, транспорту, зв’язку та житлової політики Львівської міської ради, адвокат Роман Іванців каже, що коли у Львові гостро постала сміттєва проблема, то знайти нову ділянку під полігон було неможливо.

– Виходом з ситуації було знайти запущене звалище, та зробити там лад. Таких звалищ у Львівській області є 19. Для себе я відібрав три. Одне з них і було біля Миколаєва. Воно підлягало закриттю, тому що екологічна інспекція мала дуже багато зауважень до його функціонування. Вже доходило до того, що машини скидали сміття біля брами. А потім керівники Миколаєва шукали якийсь бульдозер, аби те розрівняти, – згадує Роман Іванців.

Зрештою, підприємці зробили Миколаєву привабливу пропозицію, від якої місцевій владі було нерозумно відмовитися.

– Містові запропонували, що воно не витрачає кошти на звалище, а – отримує. Інвестор його впорядковує, платить 30 гривень за тону сміття. Я вже не згадую про інші, обов’язкові податки. І ще й місто вивозить туди своє сміття безкоштовно. Такого в Україні ще не було. Щоби місто отримувало кошти зі смітника. Як правило, міста вкладають кошти у смітник, – каже Роман Іванців.

Він також уточнив, що цей полігон твердих побутових відходів не є приватним сміттєзвалищем інвестора.

– Ділянка перебуває на балансі миколаївського комунального підприємства,- пояснив член постійної комісії з питань інженерного господарства, транспорту, зв’язку та житлової політики Львівської міської ради Роман Іванців.

За його словами, впродовж останніх двох років довкола вирішення проблеми ТПВ на Львівщині дуже багато розмов і, навіть, спекуляцій, але мало конкретної результативної роботи. Тому досвід співпраці Миколаївської міської ради і ТОВ "Інвестиційна фірма "Екотех" нині є найкращим практичним прикладом. Його треба підтримувати і розвивати. 

Довідка

В Україні за 2016 рік (без урахування даних АР Крим та м.Севастополь) утворено майже 49 млн кубометрів побутових відходів або майже 11 млн тон, які захоронюють на 5,5 тис. сміттєзвалищ і полігонів загальною площею понад 9 тис. га. Окремі експерти кажуть, що реальна ця цифра є втричі більшою. Щороку сміттєві полігони поповнюють майже на 15-17 мільйонів тон. На переробку йде лише десята частина зібраного сміття – такі дані за 2016 рік.

Полігони побутових відходів
Кількість перевантажених сміттєзвалищ становить 327 одиниць (6%), а 1339 од. (24%) не відповідають нормам екологічної безпеки. Неналежним чином паспортизують та рекультивують сміттєзвалища. Зокрема, з 1622 сміттєзвалищ, які потребують паспортизації, у 2016 році фактично паспортизовано 383 од. (потребує паспортизації 23% сміттєзвалищ від їхньої загальної кількості).

Архіви