ЄС відкликає 70 млн євро своєї допомоги з України

Євросоюз повідомив Україні, що відкликає 70 млн євро, виділених на підтримку реформи у сфері державного управління. У Брюсселі підкреслюють, що ці гроші безповоротно втрачені.

Про це повідомляє «Коммерсанть-Украина» з посиланням на власне джерело у Брюсселі.

«Україна безповоротно втратила 70 млн євро, виділених Євросоюзом раніше, оскільки пройшов термін освоєння цих коштів. Це не сприяє переговорам про виділення нових фондів для Східного партнерства», – поділився співрозмовник видання.

У Єврокомісії виданню офіційно підтвердили, що Україна втратила право використання фінансової допомоги, раніше зарезервованої Євросоюзом. 70 млн євро безвідплатної допомоги призначалося на підтримку реформи держслужби, яку Президент України Віктор Янукович оголосив одним зі своїх пріоритетів. Рішення про їх виділення Брюссель прийняв ще на етапі розробки закону про держслужбу, але після публікації законопроекту виникли проблеми.

«Підсумкова версія закону (прийнята в листопаді 2011 року), на думку ЄС, не дає достатньої бази для створення незалежної, професійної, деполітизованою держслужби. ЄС багаторазово закликав українську владу змінити цей закон, пояснюючи, що такі зміни дозволили б розпочати фінансування, але закон так і не був змінений до кінця 2012 року – крайнього терміну у відповідності з процедурами ЄС. Таким чином, фінансувати програму неможливо. Засоби втрачені», – заявили виданню в представництві ЄС.

Формально Україна втратила можливість розпоряджатися 70 млн євро ще півроку тому, але представники ЄС акцентували на цьому увагу вищого українського керівництва.

Програма підтримки реформ у сфері держслужби – не єдина, де є проблеми з фінансуванням. На початку 2011 року Брюссель призупинив виділення коштів на всю секторальну бюджетну підтримку, оскільки Україна вивела з тендерних процедур ряд категорій держзакупівель. Пізніше фінансування частини програм відновилося, але на початку 2012 року знову було заморожено. Від чиновників ЄС звучали також звинувачення у нецільовому витрачанні 31 млн євро за програмою «Енергоефективність», але потім претензії були зняті – у Кабміні стверджують, що ці кошти досі залишаються на рахунках у Держказначействі і можуть бути розподілені лише наприкінці поточного року. Сьогодні причиною зупинки фінансування називають необхідність провести реформу управління публічними фінансами.

Як стало відомо виданню, в останні місяці вдалося досягти суттєвого прогресу у вирішенні цієї проблеми. Київ пообіцяв ініціювати дану реформу, а Брюссель погодився відновити фінансування, не чекаючи її завершення. У Кабміні вже розроблені проект стратегії розвитку системи управління держфінансами і план її реалізації до 2017 року. На минулому тижні Єврокомісія представила свої зауваження до документів, Київ має намір врахувати частину з них. Джерела видання в Кабміні очікують, що в серпні обидва документи будуть затверджені урядом. Якщо підсумковий варіант буде схвалений європейськими експертами, ЄС відновить фінансування вже в поточному році.

У Єврокомісії також оптимістично оцінюють перспективи відновлення бюджетної підтримки. «Ми очікуємо, що уряд прийме стратегію та план протягом найближчих тижнів. Є хороші шанси, що це дозволить відновити перерахування коштів», – повідомили виданню в представництві ЄС, зазначивши, що мова йде про суму в 100 млн євро за п’ятьма замороженим програмам – у сферах енергоефективності, усунення бар’єрів у торгівлі, транспорту, управління кордонами та екології.

Архіви