Читачів та глядачів не цікавить,кому належать ЗМІ, – соціолог

Населення не дуже орієнтується, кому які медіа належать, вони не відстежують, яку політику ведуть медіа, і не аналізують інформацію з огляду на власника. Тому певні маніпулятивні речі з боку власників все ще є.

Про це під час круглого столу на тему: «Участь медіавласників в управлінні ЗМІ», який відбувся у Львівському прес-клубі, зауважила директор УЦВГД «Соціоінформ» Наталія Зайцева-Чіпак.

Хоча неодноразово така інформація поширювалася. Кілька років поспіль ми робили дослідження, в якому опитували редакторів, журналістів та незалежних експертів. І оприлюднювали – комуі які медіа належать. Але до населення ця інформацію не доходить. Можливо, вона має занадто експертний характер, – каже вона.

Також соціолог каже, що повну картину того, що відбувається в місті чи в області, можна отримати, ознайомившись з точками зору, викладеними в різних ЗМІ.

– Ми запитали: «Наскільки у нас вільним є інформаційний простір», нам відповіли: «У нас доволі гарна картинка, оскільки в нас дуже багато ЗМІ, які належать різним власникам, і за рахунок того, що кожне ЗМІ веде свою лінію, ми отримуємо таке поліголосся, отож можемо порівняти і знайти правду», – розповідає вона.

Наталія Зайцева-Чіпак  каже, що кожне ЗМІ обстоює позицію свого власника.

– ЗМІ не є самоокупні. То для чого в нього інвестувати, якщо воно не приносить прибуток і не заробляє на себе? Тільки для того, щоби отримати інші бонуси, наприклад, певну лояльність, – вона сама ж відповідає на запитання.

Лояльність, за її словами, означає для журналіста – не оцінювати дії власника, а подавати інформацію сухими фактами.

– Самі журналісти кажуть, що повинні дотримуватися меж редакційної політики, мусять подавати матеріали на цензуру, що є певні фінансові важелі, аж до звільнення. Нам казали таке: «Якщо тобі не подобається редакційна політика, то звільняйся», – зводить докупи відповіді журналістів в анкетах соцопитування директор УЦВГД «Соціоінформ».

Також вона зауважила, що і журналісти, і редактори побоюються, що якщо напишуть чи видадуть в ефір щось таке, що не сподобається власникові, то їм скоротять фінансування.

З цим погоджується головний редактор газети «Ратуша»  Микола Савельєв.
– Деколи не треба власникові ставити цензора, настільки ця самоцензура закладена в редакторів та журналістів, що ти вже й сам знаєш, що можна писати, а що – ні. Тому що настільки вже в нас журналісти вишколені і виховані, – каже він. 

Круглий стіл організували ГО "Медіаварта" і ЛОГО "Львівський прес-клуб" за фінансової підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED).

Архіви