Чи повинен роботодавець шукати інвалідів, аби не платити штраф?

14 грудня у Львівському прес-клубі стартував відеопроект «Бухгалтерська правда». Його ведучі – професійні бухгалтери Мар’яна Кавин і Людмила Шахно говорили про актуальні теми української бухгалтерії: як їх трактують фіскали, що говорить норма закону і якими є рішення-поради незалежних фахівців.

Сьогодні Мар’яна Кавин і Людмила Шахно з’ясовували, чи має платити штраф підприємство, якщо воно не виконало норму із працевлаштування інвалідів. Фонд соціального захисту інвалідів вважає, що має.

– Якщо роботодавець працевлаштував від 8 до 25 осіб, то одне робоче місце має бути віддано інвалідові. Якщо працівників більше, ніж 25, то чотири відсотки робочих місць слід віддати інвалідам. Ця норма поширюється на роботодавців-юридичних осіб та підприємців, – пояснює законні норми Мар’яна Кавин.

Отож, якщо ця норма не дотримана, то штраф доведеться платити.

– Якщо кількість найманих працівників від 8 до 15, то розмір штрафу становить половину середньої річної заробітної плати. Якщо кількість найманих працівників більша, ніж 15 осіб, то за кожне незабезпечене інвалідом робоче місце слід заплатити штраф у розмірі однієї середньорічної заробітної плати на цьому підприємстві. А також – пеню у розмірі 120 відсотків облікової ставки НБУ, яка діє на момент сплати, – пояснює вона.

При цьому, якщо на підприємстві, наприклад, за сумісництвом працює 50 працівників, але основних – всього сім, то норма на працевлаштування інвалідів на це підприємство не поширюється .

Мар’яна Кавин зауважила, що окремі роботодавці оформляють на роботу інваліда, проте не враховують вимоги до облаштування робочого місця.

– У нас були казуси, коли інваліда без рук взяли на посаду швачки або з вадами слуху – на посаду телефоніста, – розповідає вона. 
Також, за її спостереженнями, на підприємствах згадують про дотримання цієї норми наприкінці року. І в грудні починають посиленно працевлаштовувати інвалідів.

-Але це вас ніяк не порятує. Ця норму рахують усереднено за рік, – зауважила вона.

Як порахували експерти, штраф за непрацевлаштування інваліда може сягати від 60 тисяч гривень і вище за одну особу. Тоді як зарплату, яку заплатять цій особі, буде суттєво меншою.

Водночас експерт наголосила, що роботодавець повинен тільки створити робоче місце для інваліда. А ось шукати таку людину, аби уникнути штрафного покарання він не мусить.

– Серед перелічених обов’язків працедавця немає такого обов’язку, як пошук непрацевлаштованих інвалідів. А ось шукати цих осіб повинна служба зайнятості, – каже Мар’яна Кавин.

І якщо роботодавець створив робоче місце для інваліда, повідомив про свою готовність взяти таку особу на роботу, а служба зайнятості не знайшла робітника на це місце, то роботодавець може оскаржити штрафні санкції у суді.

– Є постанова Верховного Суду України від 2012 року про те, що адміністративно-господарська санкція за незайняті інвалідами робочі місця не є податком чи збором, а є заходом впливу на правопорушника. Тому штрафують тільки порушника, – уточнює бухгалтер.  

Архіви