Оренда – це послуга? Податковий кодекс каже “так”, Цивільний каже “ні”

Як правильно оформити оплату за оренду приміщення, якщо гроші дають готівкою. Відповідь на це питання сьогодні, 14 грудня, у відеопроекті «Бухгалтерська правда», який розпочато у Львівському прес-клубі, давала бухгалтер Людмила Шахно.

– У 2015 році було внесено зміни у Закон України  «Про застосування  реєстраторів розрахункових операцій», який суттєво обмежив види діяльності або суб’єктів господарської діяльності, які мають право приймати готівку, – розповідає Людмила Шахно.

І Державна фіскальна служба нагадала, що під час розрахунків у готівковій формі за послуги надання в оренду нерухомого майна, потрібно використовувати РРО (реєстратори розрахункових операцій).

– Позиція контролюючого органу така: оренда – це послуга, а оскільки це послуга, то з 1 січня 2015 року при наданні послуг і отримання за це грошей готівкою ми зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій, – каже експерт.

Але Цивільний кодекс договір послуг та договір оренди трактує як два різних види договорів. Тобто каже, що оренда – це не послуга.

– Цивільний кодекс у статтях 759 та 760 пояснює, що таке оренда, а у статті 901 – що таке послуга. Ті, хто зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій керуються законом про РРО, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, – аналізує норми Цивільного кодексу Людмила Шахно.

Те, що оренда не є послугою підтверджує і лист від 23.02.2004 від Міністерства юстиції.

А ось Податковий кодекс об’єднує послугу та оренду і зазначає, що оренда – це і є послуга.

– Пункт 14.1.185 Податкового кодексу вказує, що постачання послуг – це будь-яка операція, що не є постачанням товару; а також інша операція з переданя права на об’єкти права інтелектуальної власності. Тобто норма Податкового кодексу об’єднала дві статі з Цивільного кодексу. Тому з огляду на таке випливає, що оренда – це послуга, – порівнює два кодекси експерт.

Тому орендодавець сам може обирати, кого слухати. Якщо він вважає, що оренда це – послуга, то як юридична особа мусить встановити касовий апарат і видавати чеки. Так само, якщо орендодавець ФОП на загальній системі оподаткування, то мусить мати касовий апарат. Якщо ж це ФОП на спрощеній системі оподаткування другої або третьої групи і за рік отримав до мільйону прибутку, то він може брати за оренду готівкою. А якщо перевищив мільйон, то мусить використовувати касовий апарат. 

– Якщо орендодавець вирішив, що оренда – це не послуга, то юридична особа повинна виписати прибутковий касовий ордер, якщо фізична – будь-який інший документ, який підтверджує оплату, – пояснює Людмила Шахно.

Проте застерігає, що податкова може накласти штраф за неоприбуткування готівки у п’ятикратному розмірі.

– Якщо ви не погоджуєтесь, можна звернутися до суду. Суд частіше читає Цивільний кодекс та листи від Мінюсту. Податковий кодекс він читає набагато рідше, – жартує бухгалтер.

Довідка
14 грудня у Львівському прес-клубі розпочався відеопроект «Бухгалтерська правда». Його ведучі – бухгалтери-професіонали Мар’яна Кавин і Людмила Шахно тлумачать найбільш актуальні теми української бухгалтерії: як  їх трактують фіскали, що говорить норма закону і якими є рішення-поради незалежних фахівців.

Архіви