90% суддів успішно пройшли перевірку декларацій про доходи – суддя

Усі судді в Україні мають пройти перевірку в три етапи. При цьому особливу увагу приділятимуть їхньому майновому стану та відповідності статків їхнім доходам.

Про це сьогодні, 6 травня, під час інтерв’ю-прес-конференції на тему: «Дисциплінарна відповідальність та її наслідки для суддів-порушників у Львівській області», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив суддя Львівського окружного адміністративного суду, президент Асоціації розвитку суддівського самоврядування України, доктор юридичних наук, професор Володимир Кравчук.

– Перший етап перевірки декларацій про доходи суддів відбувся. І 90 відсотків суддів його пройшли успішно. У Львівській області були окремі інциденти, коли податкова, перевіряючи декларації, виявляла якісь невідповідності. Такі справи розглядалися судом. І на сьогодні всі декларації суддів Львівської області підтверджені в установленому порядку, тобто перевірені податковою, – каже він.

Член Вищої ради юстиції, доктор юридичних наук, професор Андрій Бойко зауважив, що під час першого етапу перевірки було звільнено багато суддів з Донецької та Луганської областей.

– Під час першого етапу перевірку здійснювало Міністерство юстиції. Воно ж зверталося до Вищої ради юстиції про звільнення тих суддів, які порушили процедуру цієї перевірки за ознаками несумісності . Як правило, це стосувалося тих суддів, які не подали заяви про здійснення перевірки щодо себе. В переважній більшості це були судді Донецької і Луганської областей. І Вища рада юстиції приймала рішення щодо звільнення їх за порушення сумісності, – розповідає член Вищої ради юстиції.

Наступний етап – перевірка майнового стану відповідності задекларованим доходам через первинне оцінювання.

– Запроваджений такий цікавий інструмент, як суддівське досьє, де збирається вся інформація про суддю, включно з його деклараціями, туди стікається інформація з інших спеціальних органів. Тут перевірку здійснює Вища кваліфікаційна комісія суддів України, – пояснює Володимир Кравчук. 

За його словами, під час співбесід з Вищою кваліфікаційною комісією найбільше питань виникає до суддів щодо їхніх декларації.

– Окремі судді не можуть пояснити джерел походження своїх статків. Через це вони не проходять кваліфікаційне оцінювання. Тому що кваліфікація – це не лише рівень знань, а й пояснення свого майнового стану, доходів, джерел та іншого, – розповідає президент Асоціації розвитку суддівського самоврядування України.

А третій етап перевірки здійснює Національна агенція зі запобігання корупції.

– Таким чином, судді, як ніхто інший з державних посадових осіб,  припильновані. Тому що всі антикорупційні аспекти випробовуються на суддях, – вважає Володимир Кравчук.

Водночас він пояснив, чому, попри численні перевірки, ми не маємо резонансних справ, які би викривали суддів, що живуть краще, ніж могли би це собі дозволити.

– Попри поширену думку, що судді невідомо які багачі, це далеко не відповідає дійсності. Звичайно, є одиниці, які живуть заможніше, ніж мали би собі дозволити, – говорить суддя своїх колег.

Архіви