Виборці заплутаються в бюлетенях, бо кандидати не зацікавлені в політосвіті

Кількість помилок та помилкового волевиявлення виборців на цих виборах буде дуже високою. Навіть за старої виборчої системи в середньому було близько 7% помилок виборців, коли виборець не знаходив прізвище свого кандидата, не міг знайти номер, який належав цьому кандидату, бо в бюлетені було 20-25 позицій.

Про це сьогодні, 6 жовтня, під час прес-конференціє на тему: «Інтернет-видання «Дивись.Інфо» презентує перший віртуальний передвиборчий проект «Дивись за кого голосуєш», повідомив професор, доктор політичних наук, директор «Центру політичних досліджень» ЛНУ ім. І. Франка Анатолій Романюк.

За його словами, причиною цього буде те, що виборцю абсолютно ніхто не пояснює зміни та нюанси нового виборчого законодавства.

– У європейських країнах існує серйозна засторога відносно того. що будь-яка зміна виборчого законодавства веде до багатьох непередбачуваних результатів. І тому ми маємо багато прикладів, коли з особливою обережністю ставляться до тих змін, які выдбуваються внаслідок запровадження нового виборчого законодавства. Досить часто зміна виборчого законодавства передбачає активну роботу, спрямовану на виборців, щоби вони зрозуміли. як нові положення, запроваджені в закон, будуть впливати на остаточний результат, – каже він.

Натомість, за словами політолога, зараз маємо дуже серйозну зміну виборчого закону. За тими параметрами, які закладені в новому законі, ще ніколи не працювали, тому матимемо цього року дуже багато проблемних місць, які побачимо тільки наприкінці виборчої кампанії, коли вже відбудуться вибори. І жодна з політичних сил, і сама держава не займаються поясненням цих нових, важливих фрагментів виборчого закону, які суттєво впливають на результат виборів.

– Я наведу тільки один приклад, щоби ви змогли зрозуміти. Ми маємо місцеві вибори у Львові і маємо, крім виборів мера Львова, вибори до міської та обласної рад. І ці люди сьогодні активно працюють, ми бачимо їхні біллборди, сіті-лайти, листівки та інші носії інформації. Але одночасно ми з вами повинні усвідомлювати, як буде голосувати виборець. Виборець в бюлетені буде голосувати за політичну партію. Друге прізвище, яке він буде бачити- лідера цієї політичної партії до цього списку. І лише в третьому випадку маленькими літерами він побачить прізвище тієї людини, за яку він мав би голосувати, яка впродовж місяця йому доносила інформацію про себе, про свою програму. Тут буде проблема для багатьох виборців, які будуть шукати це прізвище і не будуть знаходити. Через це якість вибору буде дещо змінена, – попереджає Анатолій Романюк.

За його словами, ані партії, ані кандидати не зацікавлені в політичні освіті.

– Упродовж тривалого періоду констатуємо, що діючий політичний клас є слабко підготовленим. Вони не здатні виконувати ті завдання, які стоять перед ними в силу різних причин. Ми переважно робимо наголос на особистих зацікавленнях наших політиків. Але досить часто, працюючи з цими політиками, бачимо, що вони мають різну освіту, але фахової освіти, що стосується політичних явищ і процесів, вони не мають. Ми неодноразово ініціювали різні варіанти освіти і підвищення кваліфікації наших політиків. На жаль, самі політики не хочуть цього. Їх задовольняє те, що є, і вони не вважають, що зміна освіти вплине на якість політичного життя. Вони бачать, мабуть, свої інтереси, – каже політолог

При цьому він нагадує, що якісь нашого життя буде залежати від того, наскільки політики будуть кваліфікованими.

Архіви