Від 20% до 30 % запитів на публічну інформацію влада Львова та області отримує від ЗМІ

За неповний рік від часу вступу в дію Закону «Про доступ до публічної інформації» (9 травня 2011 року) львівські міська і обласна ради та львівська облдержадміністрація отримали відповідно 22%, 30% та 20% запитів на інформацію від ЗМІ Львівщини. Такий висновок зробили учасники засідання у Прес-клубі на тему «Скільки і яких інформаційних запитів подали ЗМІ Львівщини в органи влади. Як влада відреагувала на це?"

– З 2011 року у Львівську обласну раду надійшло 104 запити на інформацію. З них від ЗМІ – 31.Тобто, кожен третій – від ЗМІ, – про це повідомила начальник юридичного відділу Львівської обласної ради Марія Кедик ІА «Zaxid net» – 2 запити, «Власкорнет» -1, ІА «Наш продукт» – 2, ІА «Інформатор» – 4 , телекомпанія «Міст-ТБ» – 3 , ІА «ZIK» – 3, газета «Експрес» – 1, Незалежна асоціація журналістів (Дніпропетровськ) – 1, миколаївська газета «Миколаївські вісті» -1.

У сектор публічної інформації Львівської облдержадміністрації за неповний рік надійшло 55 запитів на інформацію від ЗМІ: 27 – поштою, 21 – електронною поштою і 7 – телефоном. Таку статистику озвучив завідувач сектора публічної інформації головного управління з питань внутрішньої політики, преси та інформації ЛОДА Дмитро АрхиповичZІК». Далі ідуть – газета «Експрес», ІА «Zaxid.net», ГО «Львівський прес-клуб», газета «Ратуша», ІА «Гал-інфо», два запити – від районних ЗМІ зі Старосамбірського і Яворівського районів. З інших регіонів найактивнішими є ЗМІ Києва, Харкова, Луганська, Криму, Донецька.

Найбільше ЗМІ цікавить, за словами Дмитра Архиповича, чотири категорії інформації: правова, тендери-закупівлі, статистична, довідково-енциклопедична (діяльність тих чи інших структурних підрозділів ЛОДА чи події  , що відбуваються). Тематика запитів – нормативно-правова інформація; відомості про зарплати голови і заступників голови ЛОДА; копії декларацій про доходи голови та його заступників; нормативні документи, що регулюють користування службовими автомобілями ЛОДА; проведення тендерів на закупівлю товарів і послуг; інформація про закордонні відрядження працівників ЛОДА, їхню вищу освіту, кількість держслужбовців, які притягувалися до дисциплінарної відповідальності тощо.  

Сьогодні, за спостередженням Дмитра Архиповича, найбільше запитів надходить електронною поштою.

«Це – найоптимальнішу форма роботи і для журналістів, і для влади. Друкування з квітня 2012 року розпоряджень голови ЛОДА у «Львівській газеті» спростить процедуру ознайомлення журналістів і громади з офіційними документами ЛОДА»,- вважає Дмитро Архипович.

Валентина Бартошик фізособи, 196 – юрособи З них – 22% від ЗМІ. Найхарактерніші теми запитів – надання адмінпослуг, копій нормативно-правових актів, витрачання бюджетних коштів, тендерні закупівлі, тарифи на комунально-житлові послуги, функціонування закладів культури. Рейтинг «запитової» активності ЗМІ, за словами В. Бартошик, такий – телекомпанія «Міст-ТБ», ІА «Zaxid.net», газети «Ратуша», «Експрес», газета «Київська» газета», тижневик «Коментарі», журнал «Форбс». Найбільше ЗМІ адресували запитів у департамент житлового господарства, виконавчий комітет, департамент містобудування, економіки, районні адміністрації. Найменше запитів отримали управління державної реєстрації, капітального будівництва, депутатські комісії, управління з надзвичайних ситуацій.

Найвужчим місцем у виконанні Закону «Про доступ до публічної інформації» представники ЗМІ вважають невчасне оприлюднення владними структурами проектів рішень, ухвал та інших нормативно-правових документів, про які, згідно із цим законом, ЗМІ та громадяни мають довідуватися за 20 днів до дня засідань сесії чи виконкому.

Чиновники зі свого боку бачать у цьому наслідок конфлікту двох законів – «Про доступ до публічної інформації та «Про місцеве самоврядування». У цих законах прописані різні терміни оприлюднення проектів документів. Узгодити їх між собою – завдання законодавців.

Питання, яке ЛМР зможе оперативно вирішити не очікуючи гармонізації законодавства – це зазначення дати оприлюднення документа, пообіцяв заступник начальника юридичного управління Львівської міської ради Мирослав Гавриляк.

Представники місцевої влади зі свого боку вважають, що виконання Закону «Про доступ до публічної інформації» має стосуватися не лише місцевої, але й усієї вертикалі влади. Бо громада дотепер не бачила жодного проекту наказу міністерства, постанови уряду чи указу Президента. Тим паче, оприлюдненого за 20 днів до прийнятття.

Архіви