Василь Куйбіда і Ігор Заєць презентували історичну книгу про організацію влади в Україні

Сьогодні, 7 вересня, у львівському прес-клубі відбулася презентація книги «Генеза – територіальної організації України: конституційно-правові аспекти». Наукову працю загалу представили її автори ? заступник голови ЛКО НРУ, екс-міністр регіонального розвитку та будівництва Василь Куйбіда та доцент кафедри конституційного права Львівського національного університету ім. І.Франка Ігор Заяць.

Як розповіли автори під час презентації, ця книжка ? результат багаторічного дослідження. В ній систематизована інформація про організацію влади в України, починаючи від княжих часів, проаналізовано з точки зору конституційного права як формувалась територія нашої держави, зібрано дані про всі адміністративно-територіальні одиниці країни. Також розглядаються питання формування кордонів та територіального поділу в історичному контексті.

«Про необхідність реформи публічної адміністрації говорили одразу після відновлення незалежності України. ? каже Василь Куйбіда. ? Згодом президент Кучма підписав указ про створення комісії з підготовки адміністративної реформи, яка лише у 1999 році запропонувала концепцію адмінреформи. Проте реалізована ця концепція не була. І ми досі не спромоглися її провести», – інформує автор.

На його переконання адміністративно-територіальна реформа надзвичайно важлива для ефективності публічної влади. Не маючи ефективного інструменту врядування, наші голови сіл, селищ, міст не можуть бути успішними на своїх посадах, тому що публічні послуги, які надають органи влади, неякісні та затратні у фінансовому вимірі.

Четверта частина книги ? один з проектів можливої адміністративно-територіальної реформи. Мала вона, за словами автора, й прикладне значення. «Працюючи на посаді міністра, я вважав, що ми можемо не вносячи зміни до діючого законодавства, встановити дієздатні територіальні громади, якщо співдіятимемо  і будемо мати розуміння потреби цього. У книзі є приклади проектів Сумської та Івано-Франківської області, запропоновані робочими групами міністерства, що створені були у кожній області. Якби була воля керівництва таку реформу можна було б провести ще минулого року», – повідомив екс-міністр регіонального розвитку та будівництва.

Своєю чергою Ігор Заяць зазначив, що книга може зацікавити фахівців в галузі конституційного права і тих, хто вивчає історію України. Територіальна організація, на його думку, дуже складне конституційно-правове явище, воно перебуває у різних сферах та вимірах: від державних кордонів до адміністративно-<wbr></wbr>територіального поділу та громади.

«Сучасна Україна знаходиться на території, що формувалася протягом століть. Явище територіального визначення держави можна образно порівняти з парковкою автомобіля, коли водій маневрує вліво-вправо, щоб найзручніше зайняти відведене на стоянці місце. Ми маємо відведене в Європі своє місце, визначене міжнародними угодами. Не маємо права відступати. Сформувавши державні кордони, треба звернути увагу на внутрішню організацію влади», – переконаний пан Заяць.

За його словами,  наша складність, біда і щастя в тому, що впродовж століть Україна перебувала під впливом різних юрисдикцій: австрійської, польської, румунської, османської, російської. Тому говорячи про сучасний етап розвитку, всі ці нюанси найбільш характерно можна відобразити на рівні місцевого самоврядування. «На тій чи інші території існувало те чи інше право, відповідно були використані свої механізми управління територіями. Виходячи з цього треба провести «тиху реформу», роблячи наголос не на зміну меж, а на посилення громади в соціально-економічному аспекті, уточнюючи межі конкретних адміністративно-територіальних одиниць», – наголосив науковець.  

Як повідомив Василь Куйбіда, книжка не розрахована на широке коло читачів, оскільки у ній піднімаються складні питання. З іншого боку, написана вона для української еліти.

«Така книжка має не лише практичне, а й наукове значення. Автори не претендують на істину в останній інстанції, але впевнені, що з праці можна почерпнути чимало корисної інформації. Тут є все ? від територіальної громади до області. Різний аналіз того, яким чином можна діяти, щоб випрацювати найкращий варіант проведення в Україні реформ», – резюмував Василь Куйбіда

Архіви