В Україну скорочується притік іноземної валюти

Притік іноземної валюти в Україну скорочується. У травні профіцит платіжного балансу склав $514 млн, майже вдвічі знизившись у порівнянні з квітнем ($ 927 млн). Про це повідомляє Національной банк.

Гальмування припливу валюти відбулося на тлі зниження дефіциту рахунку поточних операцій з $672 млн до $ 208 млн. Зниження попиту на валюту викликано падінням у травні імпорту товарів до $5,6 млрд – як у порівнянні з квітнем 2013 року (-22%), так і з травнем 2012 року (-31,2%). У НБУ цей тренд пояснили високою базою порівняння квітня, коли закуповувалися бурові вишки, і зниженням витрат на купівлю енергоносіїв. Підвищення мит на автомобілі також знизило обсяги імпорту, пише «КоммерсантЪ-Україна».

Одночасно в травні скоротився і обсяг експорту – на 17,8%, до $ 5,2 млрд – через проблеми на ринку Митного союзу. У цей період завершилася поставка труб і вантажних залізничних вагонів, а також введені обмеження на постачання продукції ряду аграрних підприємств. "Зниження експорту очікувалося, але швидше за все воно матиме продовження. До проблем у Митному союзі додадуться складності на ринках Туреччини та Близького Сходу. Залишається сподіватися на відновлення світової економіки з середини III кварталу", – пояснив виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Профіцит фінансового рахунку скоротився з $1,6 млрд до $720 млн на тлі низького притоку прямих іноземних інвестицій ($114 млн) і зниження обсягу залучених кредитів. Проте один фактор все ж став позитивним: перевищення обсягу продажу населенням іноземної валюти над обсягом купівлі призвело до повернення $114 млн в установи. "Це пояснюється як поступовим відновленням довіри до банківського сектору, так і зменшенням тіньової економіки", – пояснює Устенко.

За підсумками п’яти місяців профіцит платіжного балансу склав $3,26 млрд, що знижує тиск на валютний ринок. "Завдяки проведенню великих розміщень на початку року уряд створив валютну подушку, яка зменшує загрозу для курсу гривні", – вважає незалежний експерт Мар’ян Заблоцький. Приплив валюти дозволив Україні здійснити планові виплати МВФ, через які в травні резерви НБУ різко скоротилися на 2,8%, повернувшись до рівня початку 2013 року – $24,5 млрд. До кінця року НБУ повинен перерахувати валютному фонду $1,59 млрд, а уряд – $1,32 млрд.

"Всі чекають, що до осені платіжний баланс знову стане негативним, а разом з виплатами МВФ тиск на курс посилиться. Однак цю проблему можна вирішити адміністративними заходами: збереженням обов’язкового продажу 50% валютної виручки експортерами або ж введенням обіцяного податку на продаж валюти ", – прогнозує Заблоцький.

Як повідомлялось, міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor `s за підсумками 2013 очікує ослаблення курсу гривні до рівня 9 грн/$, хоча і вважає, що ймовірність його досягнення знизилася. Агентство Moody `s прогнозує зниження курсу на 10-15% тільки до кінця 2014 року.

Архіви