Уже є схеми обходу закону, який загальмував “човників” на кордоні

Запровадження нових правил безмитного ввезення товарів на територію України громадянами у ручній поклажі не зачепить звичайних туристів. Але припинить діяльність контрабандистів.

Про це сьогодні, 10 січня, під час прес-конференції на тему: "Зміни в податковому і митному законодавстві: вплив на бізнес-середовище”, яка відбулася у Львівському прес-клубі, заявила голова Ради територіального відділення Всеукраїнської громадської організації "Асоціація платників податків України"  у Львівській області Лілія Долінська

Вона нагадала, що з 1 січня 2018 року набув чинності Закон України № 2245-УІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році". 

– Згідно з цими змінами відтепер одна фізична особа може перевозити товари на суму 500 євро раз на три доби, перебуваючи за кордоном 24 години. Зміни абсолютно не зачепили українців, які їздять за кордон подорожувати. Адже, зазвичай, може їхати родина з трьох осіб. Тож їхній неоподаткований ліміт – 1500 євро, – пояснює вона.

Водночас, за її словами, дуже незручний цей закон для тих осіб, які займаються контрабандою та створюють черги на кордонах.
Президент Всеукраїнської асоціації імпортерів м’яса та м’ясопродукції Василь Король пояснив, як дотепер відбувався перевіз товару через кордон, оминаючи митні правила.

– Бізнесмен, який не бажав сплачувати податки в бюджет України, привозив фуру з товаром до кордону з боку Польщі. Там його подрібнював. І ці «човники» перевозили чи переносили товар через кордон, стверджуючи, що несуть для власних потреб. Але яка пенсіонерка чи безробітний можуть тричі на день перевезти пральну машинку, наприклад? – він каже, що в Україні всі ці подрібнені товари знову формують у велику товарну партію і продають.   Якщо би всі ці товари везли гуртом, то підприємцю довелося би сплатити  податки.

Василь Король згадав, що у 2015 році держава запровадила додатковий імпортний збір в розмірі 5-10 відсотків на весь імпортований товар. Підприємці тоді були обурені.

– Але це потрібно було пережити. Тоді бізнес втримав на плаву державу Україну. І зараз це допоможе державі проводити відкрите оподаткування тих підприємств, які дотримуються правил, – президент Всеукраїнської асоціації імпортерів м’яса та м’ясопродукції стверджує, що держава не бореться з громадянами.

Але саме мешканці прикордонних зон Львівщини виступили проти цього закону. Сьогодні вони перекрили доступ до пунктів перепуску на україно-польському кордоні.

– Ці люди є засобом для бізнесменів, які намагаються здешевити свої витрати за рахунок фізичних осіб, які переносять їхній товар через кордон. Ці люди за свою роботу отримують копійки. Натомість вони сприяють збагаченню «тіньових» бізнесменів, – вважає Василь Король.

Також він вважає, що контрабандні товари, за які не сплачено мита в бюджет держави, можуть бути небезпечним для здоров’я.

– М’ясо на кордоні розморожується та заморожується кілька разів, поки потрапить на базарні ятки. І невідомо, які хвороби можуть бути в тих продуктах. За санітарними нормами, цей товар би мав бути утилізованим.  Але він є контрабандним, тож ніхто за нього відповідальність не несе, – наголошує президент Всеукраїнської асоціації імпортерів м’яса та м’ясопродукції.

Віце-президент Львівської торгово-промислової палати Володимир Коруд зауважив, що про вищезгаданий закон було відомо давно.

– Як мінімум, півроку про нього говорилося. Якщо хтось вважав, що це не правильно, то можна було вносити свої пропозиції та обговорювати, – вважає він.

На його думку, той стан з чергами, які були дотепер на кордоні, шкодив розвитку бізнесу в Україні.

– Звичайний підприємець, щоби продати свої товари чи послуги за кордоном, хотів би поїхати на якісь переговори чи конференцію за кордон. Але він не поїде. Він подивиться на ту чергу і скаже: я не хочу втрачати добу чи дві в цій черзі на кордоні, – говорить Володимир Коруд.

Лілія Долінська повідомила, що у соцмережах уже з’явилися пропозиції – як обійти вищезгаданий закон.

– Кажуть, що тепер будуть не «мурахи» чи «човники», а «піджаки». Це коли підприємець завезе за кордон одну групу осіб, вони переночують в хостелі, отже пробудуть за кордоном 24 години. Потім цю групу забирає, а на її місце привозить іншу. При цьому він трохи більше вкладає, але все одно не сплатить податків державі, – вона закликає українців не погоджуватися на такі рабські умови.

Архіви