Уряд має припинити виконувати доручення Президента та його адміністрації – експерт

Новий уряд може загрузнути в бюрократичній тяганині, і ефективність його роботи може бути невисокою. Новопризначені міністри прийшли в новий уряд, сіли в нагріті їхніми попередниками крісла.

І, швидше за все, більшість з них будуть продовжувати в такому ж режимі, що й їхні попередники.

Про це сьогодні, 15 квітня, під час прес-конференції на тему: «Чого чекати від нового уряду і нового генпрокурора?», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив голова правління Центру політико-правових реформ  Ігор Коліушко.

Він вважає, що уряд має шанс бути ефективним та зможе впроваджувати реформи, яких потребує країна, лише за умови  виконання чотирьох головних умов. 

– Уряд повинен змінити організацію своєї роботи. Він повинен припинити виконувати доручення, які йому постійно надходять від Президента України та Прем’єр-міністра. Бо якщо немає доручень, то наші службовці бояться проявити якусь ініціативу, тому  що їх можуть за це насварити. Натомість вони повинні виявляти ініціативу. Щоби міністерства могли це робити, потрібно внести зміни до законів про Кабінет Міністрів України і про центральні органи виконавчої влади, – каже він.

За  словами Ігоря Коліушка, законопроект про зміни внесений до Верховної Ради, але політики ніяк не хочуть його розглянути.

Також голова правління Центру політико-правових реформ  вважає, що міністрами мають працювати особистості, які би могли бути лідерами реформ у своїй галузі.

– Більшість міністрів не є лідерами реформ, вони не можуть проводити реформи. Зараз була нагода знайти таких лідерів. Думаю, найближчі тижні дадуть відповіді на питання, чи виконані ці умови, – каже він.

Крім того, на його думку,  Президент повинен припинити втручатися в роботу уряду.

– Скільки в нас вже було Президентів, і всі вони намагалися, всупереч Конституції, впливати на функціонування уряду. Цей вплив здійснюється шляхом заочних письмових доручень, які надсилаються від Адміністрації Президента до уряду.  І навіть міністр ніколи не знає, чи це дійсно доручення Президента,  чи це хтось інший придумав. Він не має можливості зустрітися з Президентом і обговорити, чому і саме так треба вирішити ту чи іншу проблему. Бо часом у міністерстві може бути зовсім інше бачення, ніж у Адміністрації Президента, – каже Ігор Коліушко.

Тому він вважає, що кожен міністр має можливість зустрічатися з Президентом і відстоювати свою точку зору, а не виконувати доручення, які тисячним потоком йдуть з адміністрації.

Також голова правління Центру політико-правових реформ  нагадав, що з 1 травня набуває чинності Закон «Про державну службу». Тепер усі посади на державну службу мають заповнювати на конкурсних засадах.

– Ми очікуємо, що у травні-червні почнуться оголошення перших конкурсів на вакантні посади в апаратах міністерств. Для того, щоби в конкурсах брали участь адекватні професіонали, потрібно підвищити зарплати тим державним службовцям, які будуть зараз найматися за новими правилами.

Якщо держслужбовець отримує зарплату, якої не вистачає на відповідне до його статусу забезпечення, тоді шансів, що він буде ефективно працювати, -небагато, – каже він.

Підсумовуючи свій виступ, Ігор Коліушко заявив, що він не бачить з боку вищого керівництва країни навіть намагання оперативно вирішити ці питання. Тому він не бачить ефективності роботи нового уряду.

Архіви