Українську армію руйнували зсередини, за безпосередніми вказівками з Москви всі 25 років пострадянського існування Росія ніколи не визнавала Україну повноцінною незалежною державою. А при Путіні це стало особливо зрозумілим. Тому нічого дивного в тому, що відбувалося всередині української армії, та які сили і засоби використовувалися для цього з Росії та Москви.
– Мене більш дивує те, що українська армія зуміла себе гідно показати у подіях останнього року, хоча за 25 років було зроблено все, щоби її знищити. І зараз, справді, українську армію створюють з нуля. На щастя, цей нуль уже позаду, це вже – боєздатна армія, – каже він.
Зараз він анітрохи не сумнівається, що Президент Порошенко підпише закон про декомунізацію та десовєтізацію та про реформи в армії.
– Чому радянські гасла є в російській армії, нічого дивного нема – Російська Федерація офіційно ще у 1991 році оголосила себе правонаступницею Радянського Союзу. І імперське бачення керівництва російської армії та російської держави щодо пострадянського простору ніколи нікуди не щезало, – каже Павєл Мєзєрін.
За його словами, в 90-ті роки Росії було не до імперських амбіцій. Їхнє втілення вона відклала на деякий час.
– Я, студентом, не раз проходив військові збори і це були злидні, ці ленінські кімнати з обшарпаними стінами та бюстами викликали сміх. Але мені, як спеціалісту з російсько-українських відносин, дико було довідатися, що таке саме відбувається в українській армії. В 90-ті роки ордена Леніна червонопрапорний полк в Росії – це ще можна було зрозуміти. Але коли я дізнався, що ордена Леніна-Суворова-Кутузова – в Україні, це було для мене шоком. Я почав шукати корені цього. Зрозуміло, що українську армію руйнували зсередини, за безпосередніми вказівками з Москви всі 25 років пострадянського існування, – каже він.
На думку його співвітчизника, журналіста, філософа та публіциста з Російської Федерації Вадима Штепи, для того, щоб змінити мислення, потрібно змінити точку історичного відліку.
– Від чого відштовхуватися в побудові нового? Від якого досвіду ми будемо відштовхуватися, те й буде на нас ментально впливати. Я вважаю, що українцям варто будувати історію від УНР. І якщо будувати історію ментально від тих часів, а не від радянських, то зовсім інша буде свідомість і в армії, і в суспільстві, – каже він.
Також Вадим Штепа зауважив, що і в окремих регіонах Росії такий досвід також є.
– Республіка Карелія в 1918 році була незалежною. Якщо будувати історію від свого досвіду незалежності, тоді армія буде відчувати себе зовсім інакше, ніж це буде радянський досвід, – каже він.