Українське законодавство захищає насильника, а не його жертву, – експерти

Українське законодавство абсолютно не захищає жертв насилля. Якщо буде доведено, що над дитиною вчинили насилля, то насильника щонайменше приговорюють до громадських робіт або ж затримують на 15 діб.

Про це сьогодні, 9 березня, під час прес-конференції на тему: 

“Проблеми насильства над дівчатами і молодими жінками у віці 10-19 років. Відкриття у Прес-клубі фотовиставки “Портрети жінок-правозахисниць світової Мережі будинків прав людини”,  яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила  заступниця голови ГО «Центр «Жіночі перспективи» Марта Чумало. 

– У нас є випадки, коли кривдникові суд надає амністію, пояснюючи це тим, що він нібито виховує малолітніх дітей. Це для нас незрозуміло: він їх кривдить, а суд вважає наявність цих дітей пом’якшуючою обставиною, – каже вона.

Також Марта Чумало розповіла про вже дорослу жінку, яка прийшла за допомогою до центру «Жіночі перспективи», і в розмові вона згадала, як її в дитинстві ґвалтував батько. Але його посадили лише на три роки. А після цього він знову повернувся до тієї квартири, де жила його жертва. 

Також, за українським законодавством, якщо жінка викликає поліцію, кривдника затримують лише на три години. А потім він знову повертається в те ж помешкання. І вже жінка з дітьми мусять втікати з хати, тоді як в Європі, за словами Чумало, змушують йти з хати насильника. 

– У нас право на житло вважають важливішим, ніж право на життя та здоров’я, – каже вона. 

За словами Марти Чумало, якщо дівчинку ображає чужа людина, то варто звертатися до батьків. І вже вони звертаються до правоохоронних органів. Якщо насильство відбувається в родині, то треба звертатися до шкільних психологів, громадських організацій та інших спеціалістів, які повинні забезпечити її захист.  

– Якщо вчителям, психологам, поліції стало відомо, що відносно дитини в сім’ї вчиняють насильство, то вони зобов’язані повідомити службу в справах дітей, які мають право від імені дитини писати заяви в правоохоронні органи. І навіть помістити дитину в безпечне місце, – каже юрист ГО «Центр «Жіночі перспективи», керівниця проекту «Попередимо насильство щодо дівчат»  Христина Кіт. 

За її словами, за насильство в сім’ї у нас передбачено адміністративну відповідальність. Але якщо особа зазнала фізичного насилля, то це вже -кримінальна відповідальність. 

– Якщо брати законодавство Європи, то там передбачена тільки кримінальна відповідальність. Хоча нещодавно в нас скасували такий вид покарання, як штраф, замінивши його громадськими роботами та затриманням до 15 діб, – каже юристка. 

Довідка про насильство над жінками

У 2014 році було оцінено рівень поінформованості дівчат у віці 10-19 років про насильство над жінками та послуги з попередження та/або припинення насильства у Вінницькій, Волинській, Житомирській, Запорізькій, Київській, Кіровоградській, Львівській, Одеській та Рівненській областях.

Дослідження показало, що проблема насильства над жінками є актуальною для більшості дівчат 10-19 років. 67,7% опитаних дівчат 15-19 років та 53,4% дівчат 10-15 років проблему насильства вважають актуальною для країни в цілому. Дівчата молодшого віку (10-14 років), порівняно зі старшими, вважають проблему насильства над жінками більш актуальною для себе особисто (51,3%), своєї сім’ї (45,8%) та своєї школи (42%). Натомість для старших дівчат (15-19 років) більш актуальною ця проблема є тоді, коли вона максимально віддалена від них особисто і стосується країни в цілому (67,7%), області (45,3%) чи міста (48%).

Архіви