У західних областях розчаровані правами людини після Майдану

Мешканці західних областей песимістично оцінюють зміни у ситуації з правами людини, які відбулися з часів Євромайдану: лише 3% опитаних вважають, що ситуація поліпшилася. А кожен четвертий опитаний (24%) переконаний, що з дотриманням прав людини стало гірше.

Ще 23% мешканців західного регіону вважають, що з одними правами стало гірше, і з іншими – ліпше. «Що стосується рівня дотримання прав людини, на Заході оцінки дотримання майже всіх прав виявились вищими за середній показник в країні: від 2,48 до 3,56 бала (оцінювання відбувалося за 5-бальною шкалою); найліпше оцінюється дотримання культурних і політичних прав, найгірше – соціально-економічних», – розповів 5 грудня у Львівському прес-клубі Сергій Шаповалов, аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.

Як показало дослідження, 85% українців вважають право на життя найважливішим правом людини (два роки тому також було на першій сходинці, але із 78%). Помітно частіше про нього згадували й на заході  (81%). На другому місці для мешканців Західної України – право на справедливий суд (61%). Далі ідуть соціально-економічні права: право на соціальне забезпечення та право на житло – кожне по 53%. Наступні сходинки рейтингу посідають вже громадсько-політичні права: право на свободу та особисту недоторканність (право на захист від свавільного затримання чи арешту) і свобода думки, совісті і релігії (по 48%).

Загальнонаціональне репрезентативне опитування дорослого населення України було проведене з 11 по 24 липня 2018 року. Усього було опитано 1998 респондентів в усіх областях України та в місті Києві, окрім окупованих територій. Максимальна похибка вибірки не перевищує 2,2%.

До регіону Заходу належать Львівська, Івано-Франківська, Волинська, Закарпатська, Хмельницька, Рівненська, Чернівецька, Тернопільська області.

Презентація дослідження відбулась у межах регіонального туру «Що українці знають та думають про права людини». Львів — п’яте місто на мапі туру. Події вже відбулись у Краматорську, Одесі, Харкові і Дніпрі. Завершальна презентація відбудеться у Києві 10 грудня, з нагоди Міжнародного дня прав людини. Проект реалізується Центром інформації про права людини за підтримки Програми розвитку ООН в Україні.

Архіви