У школах Львівщини реалізували пілотний проєкт ВООЗ «Школи без нікотину та тютюну»

У пʼятницю, 23 грудня, о 12:00 у пресцентрі «Львівського пресклубу» відбулася презентація результатів пілотного проєкту ВООЗ «Школи без нікотину та тютюну», спрямованого на надання школам необхідних знань та інструментів для впровадження політики вільного від нікотину та тютюну навчального простору. Запис доступний за посиланням: https://youtu.be/8NpHH2DrAjQ

«Вживання тютюнових виробів у будь-якій формі є небезпечним і шкідливим для здоров’я. Цей проєкт продемонстрував, що інформування школярів та студентів щодо ризиків вживання тютюну може бути ефективним заходом, який сприяє збереженню здоров’я та життя молоді, оскільки саме молодь часто стає основною мішенню тютюнової промисловості», — відзначив Доктор Ярно Хабіхт, представник Бюро ВООЗ в Україні.

Реалізація пілотного проєкту ВООЗ передбачає вдосконалення посібника «Школи без нікотину та тютюну», який передбачає ефективні короткострокові інформаційні інтервенції для підвищення обізнаності учнів та працівників шкіл про загрози вживання тютюнових та нікотинових виробів. Реалізація проєкту включає: 1) обговорення та впровадження політики запобігання вживанню тютюну та нікотину у школах; 2) проведення двох раундів опитування серед учнів старших класів та працівників шкіл; 3) проведення інформаційної кампанії; 4) висвітлення результатів проєкту.

«Україна є третьою країною у світі, яка пілотує Посібник ВООЗ «Школи без нікотину та тютюну». Результати проведення пілотних проєктів в Україні та інших країнах свідчать, що Посібник ВООЗ є дієвим інструментом для просування концепції «Школи без нікотину та тютюну» та кращого виконання антитютюнового законодавства. Ці кроки допомагають підвищити обізнаність молоді щодо небезпеки вживання тютюнових виробів та електронних сигарет, та у майбутньому зберегти здоров’я. Досвід України буде врахований під час доопрацювання Посібника, який буде відкрито представлений ВООЗ для впровадження на регіональному рівні», — заявив Андрій Скіпальський, національний координатор програм з неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні.

Протягом вересня-грудня Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб у співпраці з ГО «Центр громадянського представництва «Життя», Департаментом освіти та науки та Департаментом охорони здоров’я Львівської ОВА за підтримки Бюро ВООЗ в Україні реалізовували проєкт «Школи без нікотину та тютюну» у загальноосвітніх закладах Львівської області.

«До проєкту ВООЗ «Школи без нікотину та тютюну» ми залучили 10 шкіл з різних районів та міст Львівської області. Заходи проєкту були, передусім спрямовані на персонал шкіл та учнів 9-11 класів — всього 73 класи. Інформаційна кампанія включала розміщення друкованих матеріалів (плакатів та наклейок) на території школи, проведення онлайн комунікаційної кампанії, проведення навчальних вебінарів для учнів та вчителів та організація школою додаткових заходів, зокрема до Дня відмови від куріння. Всі школи, які долучилися до проєкту, прийняли рішення про затвердження Політики запобігання вживанню тютюну та нікотину», — повідомила про хід реалізації проєкту Наталія Іванченко, Генеральний директор Державної установи «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України».

Проведення інформаційної кампанії проєкту ВООЗ «Школи без нікотину та тютюну» сприяло зміні ставлення до вживання тютюну та нікотину. Результати двох хвиль опитування серед учнів 9-11 класів та персоналу шкіл виявили суттєву поширеність вживання тютюну та нікотину, яка відповідає середньому рівні по країні. Всього в опитуванні взяли участь 1378 учнів у першій хвилі, і 1190 у другій. Основні результати опитування такі:

  • Про досвід вживання тютюнових та нікотинових виробів за останні 30 днів заявили 19% учнів (1-ша хвиля) та 16% (2-га хвиля). Більшість учнів заявили про вживання електронних сигарет та вейпів протягом останніх 30 днів (16% 1-й та 13% у 2-й хвилі опитування).
  • Дві третини теперішніх споживачів тютюнових та нікотинових виробів (близько 10% усіх представників цільової аудиторії) намагалися відмовитися від вживання нікотинових або тютюнових виробів протягом останніх 12 місяців.
  • На 55% збільшилася кількість опитаних, які отримували у школі нову інформацію про ризики вживання нікотинових та тютюнових виробів протягом останніх 30 днів. Нова інформація, яку бачили найбільше учасників опитування — плакати про шкоду електронних пристроїв для куріння, наклейки про заборону вживання нікотинових та тютюнових виробів, плакат про шкоду пасивного куріння, інформація про ризики нікотинових та тютюнових виробів на інтернет-ресурсах школи або класу.
  • Після інформаційної кампанії відсоток тих, хто помічав випадки куріння чи вживання нікотинових або тютюнових виробів в будівлі школи або на її території протягом останніх 14 днів знизився на понад 20%, що є хорошим результатом, проте це питання потребує подальшої уваги.

Дмитро Купира, виконавчий директор ГО «Життя», координатор пілотного проєкту «Школи без нікотину та тютюну» в Україні повідомив: «У 2022 році набули чинності зміни до законодавства для захисту населення від шкоди вторинних викидів тютюнових та нікотинових виробів. Відтак реалізація його норм у всіх навчальних установах та закладах є обов’язковими заходами. Нашим проєктом ми допомагаємо школам здійснити ці заходи ефективно і маємо засвідчити значну підтримку як адміністрації шкіл, так і учнів. Наступний важливим етапом буде набуття чинності норм про ліквідацію реклами електронних пристроїв для куріння для захисту дітей та молоді від залучення до куріння».

Раніше пілотний проєкт реалізовувався у школах Києва та Рівного, що мало позитивний результат на інформування школярів та вдосконалення методики посібника ВООЗ «Школи без нікотину та тютюну». Детальний звіт щодо опитування учнів у школах, які взяли участь у реалізації проєкту буде доступний на сайті ГО «Життя» та Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України.

Для контактної інформації: Світлана Сидорова, менеджерка подій ГО «Життя»,
050 336 2920, [email protected]

Довідково

Щорічно куріння вбиває 8 мільйонів людей по всьому світу. Тим часом в Україні від хвороб, спричинених курінням, помирає 85 000 українців. Важливим є той факт, що 95% курців починають курити до 21 року. Тютюнові компанії використовують агресивний маркетинг, спрямований на введення дітей в оману для приваблення до вживання тютюну та нікотину, що спричиняє наркотичну залежність. Мета пілотного проєкту «Школи без нікотину та тютюну» — тестування посібника ВООЗ щодо

Архіви