У лютому Львів, нарешті, оголосить тендер на сміттєзавод

Сьогодні, 31 січня, під час наради між представниками ЄБРР та Львівської міськради, було затверджено проект перекваліфікаційних вимог щодо тендеру на будівництво сміттєпереробного комплексу у Львові.

Про це сьогодні, 31 січня, під час засідання на тему: «Сміттєпереробний комплекс на Пластовій: ціна, концепція, виконавці», яке відбулося у Львівському прес-клубі, повідомив директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря.

Нагадаємо, що Львів очікує на 110 млн євро (35 млн євро від Європейського банку розвитку і реконструкції та 75 млн євро від Європейського інвестиційного банку) для вирішення проблеми з утилізації твердих побутових відходів та рекультивації майже 60-річного сміттєзвалища. З цих коштів – 10 млн євро ЄБРР надає як безповоротну, грантову допомогу. А решту коштів треба буде повертати з відсотками.

Зараз на сайті ЄБРР є інформація  про те, що тендери мали відбутися ще в четвертому кварталі 2017 року. Але нині Вадим Ноздря повідомив, що строки тендерів перенесено.

– Максимум до кінця лютого ми будемо оголошувати першу стадію цього тендеру. Перекваліфікаційні вимоги затверджені. Ми вже документ сформували, і він буде найближчим часом оприлюднений, – керівник цього інвестиційного проекту Вадим Ноздря стверджує, що строки тендерів перенесено через те, що було змінено місце, де будуватимуть завод для вирішення проблеми з ТВП у Львові.

За його словами, за два-три тижні відбудеться перший етап тендеру. Також треба додати час на можливу апеляцію щодо процедури тендерів. Тож Вадим Ноздря очікує, що за чотири місяці вже буде відомо, хто виконуватиме роботи і які це будуть роботи.

Він також зауважив, що французька фірма «Еgis» уже оперативно переробляє технічно-економічне обґрунтування, яке вона розробила для попередньої ділянки на місці ТЕЦ-2, де раніше планували спорудити сміттєзавод, під нову ділянку на вулиці Пластовій, 13 .

Нагадаємо, що вчора, 30 січня 2018 року, Львівська міська рада оприлюднила ухвалу № 2916 від 25 січня 2018 року щодо надання ЛКП «Зелений Львів» земельної ділянки на вулиці Пластовій у Львові для будівництва комплексу з перевантаження та переробки твердих побутових відходів. Цю ухвалу також було продемонстровано громадськості сьогодні, 31 січня, під час засідання Львівського прес-клубу на тему: «Сміттєпереробний комплекс на Пластовій: ціна, концепція, виконавці».

Варто згадати, що упродовж року чиновники міської ради стверджували, що завод – сміттєпереробний або сміттєспалювалий – буде розміщено на території ТЕЦ-2. Але після протестів громадськості навколишніх сіл Львівська міська рада перенесла локацію майбутнього сміттєзаводу на Пластову, 13.

За словами Вадима Ноздрі, критерій вибору нової ділянки – дотримання санітарної зони до житлових споруд – витриманий. 
– Ця ділянка може комфортно розмістити комплекс з тими плановими потужностями, які ми передбачаємо, – каже директор ЛКП «Зелене місто».

Цього разу вибір ділянки підтримали експерти та екологи.

На думку члена постійної комісії із питань інженерного господарства, транспорту, зв’язку та житлової політики Львівської міської ради Івана Рудницького, ділянка на ТЕЦ-2 була технічно придатнішою, але міська влада ніяк не могла знайти спільну мову з мешканцями навколишніх територій.

– Рано чи пізно, але ми би не змогли подолати опір мешканців Мурованого, Сороків-Львівських та інших населених пунктів (ЩЛ – тут розташована ТЕЦ-2). Так само, як ми не змогли запустити прес у Рясне, так би ми не змогли дати раду й тут. Тому те, що знайшли ділянку на Пластовій – це найліпше перше рішення, яке місто зробило. І, як мінімум, сортування і переробка сміття тут може бути, – вважає Іван Рудницький. 

Водночас, Іван Рудницький нагадав, що обласна адміністрація тільки тимчасово перебрала на себе функції прибирання та утилізації сміття зі Львова. Вже за рік та п’ять місяців цим знову доведеться займатися міським структурам. Тому саме стільки часу є, аби, нарешті, побудувати сміттєсортувальну лінію та новий полігон твердих побутових відходів.

– Мені здається, що треба дуже швидко оголошувати тендер на проектні роботи. Але наше законодавство є складним, так швидко не вдасться зробити. Ще більше я хвилююся за те, що буде з тими відходами, які залишаться. Це буде щонайменше 50-60 відсотків. І куди ми це вивеземо? Через півтора року всі сміттєзвалища, які є поблизу Львова, львівське сміття приймати не зможуть, – передбачає депутат ЛМР.

Еколог МБО «Екологія-Право-Людина» Алла Войціховська також погоджується, що ділянка на Пластовій є найбільш придатною для розміщення сміттєсортувальної лінії.

– Минули рік і 8 місяців, відколи загорілося сміттєзвалище в Грибовичах. І ось аж тепер міськрада знайшла ділянку, придатну для сміття. Але ми ще очікуємо від міської ради конкретного плану дій. Ми ще не знаємо, що там планують, – говорить Алла Войціховська. 

Екологи запропонували, що коли місто буде укладати свою стратегію, то  першим пунктом в ній треба зазначити – будівництво полігону для захоронення сміття. А другим – рекультивацію сміттєзвалища в Грибовичах. І вже наступними пунктами мають бути сортувальні станції, роздільний збір сміття та інше.

– Все це потрібно робити паралельно, тому що одне без другого просто не може існувати. І будівництво сміттєпереробного чи сортувального комплексу без полігону – неможливе, – наголошує Алла Войціховська.

Іван Рудницький також нагадав, що місто вже заплатило півмільйона гривень  за техніко-економічне обґрунтування та півтора мільйона – за першочергові проектні роботи для будівництва сміттєспалювального заводу на ТЕЦ-2.

– Два мільйони гривень з бюджету викинуті на вітер. Якби це хтось заплатив зі своєї кишені, то гроші би вернулися. А так – то ці гроші пропадають. Бо немає стратегії, – вважає Іван Рудницький. 

На думку юрисконсульта МБО «Екологія-Право-Людина» Наталії Городецької, вже те, що міськрада спочатку надала ділянку на Пластовій, а не замовила знову ТЕО без прив’язування до певної території, свідчить, що до порад громадських активістів-фахівців в ЛМР почали дослуховуватися.

Що стосується грошей, то Вадим Ноздря повідомив: «Сума коштів, які місто має намір позичити у ЄБРР, збільшилася».

– Планували взяти 20 млн, тепер очікується, що сума позики буде 25 млн євро. І ще 10 млн євро – гранту. Сьогодні ми вже впевнено можемо говорити, що отримаємо грант. Тому що ми захищали свою заявку. Було бажання від донорів переглянути його в бік зменшення. Це пов’язано більше з технічним питанням. Були зауваження від Швеції та Німеччини, які ставили під сумнів, що ми маємо право отримати такий великий грант. Але ми зуміли довести, що екологічний ефект від рекультивації у Львові найбільш значущий, – каже Вадим Ноздря.

Принагідно нагадаємо, що під час попереднього засідання у Львівському прес-клубі Вадим Ноздря стверджував, що суму іншої позики – від Європейського інвестиційного банку (75 млн євро) – можна буде зменшити.

За його словами, фірма «Еgis» рекомендує Львову зменшити обсяг  фінансування від ЄІБ до 59 млн євро.

– Я говорив про це у Мінрегіоні. Вони сказали, що коли буде готовий кінцевий пакет, тоді вони приймуть рішення щодо цього, – пояснює Вадим Ноздря. 

Довідка
ГО «Львівський прес-клуб» реалізує однорічний проект з медіаконтролю за витратою коштів на будівництво сміттєпереробного заводу у Львові та рекультивацію сміттєзвалища в Грибовичах. Проект відбувається за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні

Архіви