У Львові розповіли про фейкове «хабарництво» і назвали імена провокаторів

Львівські правоохоронці використовують професійних «хабародавців», аби звинуватити невинних осіб у вимаганні грошей. За допомогою дев’яти агентів-провокаторів було відкрито 43 кримінальні справи. А на діяльність 24 «хабародавців» припадає фабрикація 73-х кримінальних справ.

Про це сьогодні, 25 квітня, під час прес-конференції на тему: «Кому служать агенти-хабародавці на Львівщині? Імена провокаторів та їхніх жертв. Історії гучних провокацій від потерпілих», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила потерпіла, правозахисник Наталія Ван Доеверен.

Нагадаємо, колишню заступницю головного лікаря Львівської обласної клінічної лікарні у листопаді 2016 року затримали за підозрою в отриманні хабара у 6 тисяч гривень. І тільки в лютому 2018 року свідок у цій справі в суді зізнався, що його змусили написати неправдиву заяву про злочин та брехливо свідчити.

У прагненні захистити своє ім’я Наталія Ван Доеверен почала вивчати  реєстр судових рішень й звертала увагу на подібні справи. Вона з’ясувала, що в судах слухають дуже багато справ щодо отримання хабара, в яких заявниками, свідками та понятими є одні й ті ж особи.

– Усі ці справи з номерами та датами є з реєстру судових справ. Після того, як я голосно почала говорити про брехливі свідчення, до мене почали приходити усі так звані «хабароотримувачі» за останні півтора року. Ці люди розповідали свої історії. Вони зацікавлені у відновленні свого доброго імені, навіть, якщо вони засуджені та мають погашені судимості. Так ми довідувалися, що заявниками в багатьох випадках є одні й ті ж особи, – лікарка каже, що їй довелося зробити величезну роботу, аби довідатися прізвища цих «професійних» хабародавців.

Під час прес-конференції Наталія Ван Доеверен оприлюднила дев’ять прізвищ агентів, яких правоохоронні органи, тобто СБУ, поліція та прокуратура, використовують для створення фейкових звинувачень.

За словами адвоката Олега Мицика, таких підробних та неправдивих свідчень є безліч.

– Правоохоронці дуже часто виконують замовлення. Вони – усувають людей. Але гроші, ось ці «хабарі», дає не держава. Уявляєте собі, 10, 20, 30 тисяч доларів дати на невизначений час? Їх дає замовник. І вже під ці кошти все робиться та оформляється, підкуповується, – стверджує він.

Правозахисник нагадав, що Верховний суд України у 2007 році у своєму рішенні зазначив, що самий факт вручення коштів і навіть зізнання особи в їхньому отриманні не утворюють хабара. Треба зрозуміти, для чого той хабар давали. Також є рішення Європейського суду «Лагутін та інші проти Росії», в якому вказано, що національний суд повинен зрозуміти, наскільки важливим є питання, за яке дають гроші, чи не вигаданою є ця історія.

Олег Мицик також назвав особу провокатора, допомогою якої правоохоронні органи Львівщини дев’ять разів послуговувалися, аби звинуватити дев’ять різних людей у хабарництві.

– Цю особу впіймали на крадіжці кілограма м’яса в супермаркеті. І потім вона давала хабарі за речі, які їй абсолютно не потрібні. Вона відкривала кіоск, сприяла в оренді магазину, просила закрити справу, для якої й так минули строки притягнення. Щоразу це були вигадані історії, – каже він.

Також ця ж особа була замішана у випадку отримання непотрібного хабара для зміни прізвища.

– Прийшов чоловік і попросив змінити його прізвище з «Пахучого» на «Смердючий». І заявив, що в нього за це вимагали хабара. У 2014 році проти Галини Лазуки, яка нібито вимагала гроші за зміну прізвища, відкрили справу. Ми три роки в судах доводили, що це – брехливі свідчення. А заявник так і не змінив паспорт, йому це не було потрібно. Натомість Галина Лазука за це брехливе звинувачення заплатила життям. У суботу вона померла, – констатує юрист.

Не оминув Олег Мицик і останню голосну справу у Львові, коли керівника мистецького центру «Супутник» Олександра Агашкова звинуватили в отриманні хабара за оренду приміщення.

– Та в центрі міста приміщення орендують за 12 тис гривень! То хто буде розбомблений зал на околиці міста орендувати за 10 тисяч? – адвокат стверджує, що в цьому та в багатьох випадках ті, кого звинуватили у отриманні хабара, навіть не планували цього робити, бо немає потреби.

На його думку, правоохоронці так чинять, тому що в подальшому крадуть речові докази.

– Я дослідив дуже цікавий момент у своїй практиці. Це стосується земельних ділянок. У 2009 році відбулася історія, коли за хабар у Пасіках-Зубрицьких у Пустомитівській райдержадміністрації надали гектар землі в межах кільцевої дороги Львова. Село і депутати тішилися, коли до них прийшли люди, котрі обіцяли в обмін на земельну ділянку заасфальтувати дорогу. Агент заявив, що перерахувати кошти не може, принесе готівкою. І потім з цими коштами було затримано людину, яка, нібито, бере хабар. Ми 9 років у судах доказуємо невинуватість людини. А той, хто, нібито, давав хабар, отримав  собі цю землю безкоштовно і зараз її переоформляє на фірму, кінцевим бенефіціаром якої є дружина міліцейського генерала, – ділиться інформацією юрист. 

Правозахисник у своїй практиці має й інші приклади.

– Мер Кам’янки-Бузької не знає, що ця ж особа, яка його підставила, підставляла начальника військового санаторію. А найкомічнішим був факт давання хабара – 600 доларів для вступу до вечірньої школи, де був недобір учнів. Хоча за фактом хабародавець вже здобув середню освіту, – згадує Олег Мицик.

Депутат Старосамбірської районної ради Василь Курій зізнався, що нині в міських голів Львівщини з’явилася нова звичка – вони не вітаються за руку.

– Тому що руки вже можуть бути замурзані. Потім їм кинуть купюру і на всю країну знеславлять, оголосять корупціонерами. Відтепер, коли приходить дільничний міліціонер чи податківець, то міський голова кличе ще кількох осіб до себе в кабінет і тільки тоді розмовляє. Він – боїться, – каже депутат.

Що ж стосується Наталії Ван Доеверен, то вона кілька разів зверталася до суду з вимогою притягнути до відповідальності осіб, які знеславили її ім’я. Проте суди відмовляють їй в цьому. Тому вона готує звернення до Президента України, адже Генеральний прокурор та міністр внутрішніх справ не захотіли її почути. А якщо й Президент відмовиться реагувати, то лікарка готується до голодування біля приміщення Генеральної прокуратури України. 

Архіви