У львівському парку «Знесіння» будують «Бізнесленд»

У США навіть Президент не має права будувати в парку, а у Львові вісім років активісти не можуть вигнати забудовника з парку «Знесіння».

Будівництво готелю та ресторану в центральному парку Львова дуже вразило громадянина США Волтера Фриса. Мова йде про забудову ТзОВ «Архібуд» ділянки в парку «Знесіння» за адресою вул. Довбуша, 15. Про це сьогодні, 3 січня, під час прес-конференції на тему: «Захоплення найбільшого парку Львова. Подробиці – на прес-конференції», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив сам організатор та учасник прес-конференції Волтер Фрис.

За його словами, він приїхав до Львова, і друзі повели його на прогулянку до парку. На якомусь відтинку дорогу їм перегородив паркан, на якому висів паспорт об’єкта, який сповіщав, що тут ведеться будівництво.

– Я живу в Чикаго. У нас є багато парків. Звісно, є бажаючі забудувати їх. Але ми не дозволяємо. У нас є традиція побудови президентських бібліотек. Кожен президент залишає після себе бібліотеку. І знайшлися такі, які запропонували віддати під будівництво такої бібліотеки один із наших парків в Чикаго. Ми не дозволили. На втілення цієї ідеї знайшли іншу ділянку. Перемовини тривали три місяці, – каже американець.

Як пояснила юрист МБО «Екологія-Право-Людина» Софія Шутяк, у Львові вже вісім років громадськість бореться за землю, що розташована майже всередині регіонального ландшафтного парку «Знесіння». Її намагаються у всілякі способи забудувати. Спочатку планували спорудити там житловий будинок, тепер – готель та ресторан. Софія Шутяк працювала в «Знесінні» з 2007 до 2012 року. І була одним із тих юристів, яка почала судову справу проти забудовника.

– Ділянка, про яку йде мова, це – колишня військова частина, з якої військові виїхали у 2005 році. Згідно з ухвалою Львівської міської ради від 21 червня 2001 року №1113, ця земля мала перейти до земель регіонального ландшафтного парку «Знесіння». Але цього не сталося. Натомість у 2007 році з’явилася ухвала про надання цієї ділянки в оренду ТзОВ «Архібуд».  У тому ж році розпочалася судова справа, яка зараз є на перегляді у Верховному Суді, – розповідає Софія Шутяк.

Але 8 листопада 2016 року забудовник завіз техніку на майданчик і розпочав там будівельні роботи.

– Договір оренди закінчується у 2017 році. Тому їм (забудовнику – ЩЛ) треба прийти і фізично зайняти цю ділянку, щоби не втратити. Тому що ніхто на наступний термін їм цієї ділянки не надасть, – пояснює юрист-еколог Софія Шутяк активні дії забудовника.

Зі свого боку директор ТзОВ «Архібуд» Наталія Барбадин-Дунець вважає, що її фірма має всі права та документи, щоби будувати на цій ділянці в парку. За її словами, у 2006 році Кабмін затвердив перелік  майна, яке можна викупити та приватизувати. І в тому переліку є ділянка на вулиці Довбуша, 15 у Львові.

– Того ж року «Будінвест» купив 700 квадратних метрів. Пізніше їх набув  «Архібуд», – пояснила Наталія Барбадин-Дунець. – Частина земельної ділянки розташована під нежитловими приміщеннями, які зареєстровані в єдиному державному реєстрі нерухомого майна. У 2008 році міська рада уклала договір оренди земельної ділянки. А в 2010 році виконком затвердив містобудівні обмеження та обґрунтування. Так, ми розуміємо, що це – земельна ділянка, яку оточує парк «Знесіння». Але це не ділянка, яка належить парку «Знесіння».

Директор ТзОВ «Архібуд» Наталія Барбадин-Дунець підтвердила, що зараз там триває будівництво.

Головний архітектор міста Юліан Чаплінський повідомив, що міськрада вже намагалася через суд скасувати свої дозволи та договір на оренду землі. Проте програла вже два суди.

– 10 січня цю справу має розглядати касаційний суд. Також інспекція архбудконтролю провела позапланову перевірку 17 листопада й знайшла низку порушень у веденні будівельних робіт та дала припис на призупинення будівництва, – розповідає Юліан Чаплінський.

Начальник відділу біоресурсів, розвитку заповідної справи та моніторингу департаменту екології та природних ресурсів ЛОДА Інеса Шемелинець каже, що з 312 га парку є частина земель, які передають користувачам в непостійне користування. Саме такою є і ця спірна ділянка.

– Ухвала міськради від 2011 року передбачає, що всі земельні ділянки в межах парку, які вивільняються, передають в постійне користування парку «Знесіння». На жаль, міська рада непослідовна у своїх діях і уклала з забудовником договір оренди. Обласна адміністрація подала до суду з вимогою визнати договір оренди недійсним. Проте ми два суди програли. І зараз очікуємо, коли буде розглядатися касаційна скарга, – розповідає Інеса Шемелинець.

За словами заступника директора регіонального ландшафтного парку «Знесіння» Мар’яни Задорожної, 8 листопада, коли на майданчик заїхала будівельна техніка, працівники парку викликали поліцію та написали відповідні листи до правоохоронних органів. 

Голова громадської ради Держархбудінспекції у Львівській області Роман Салабай вважає, що згаданомувище забудовникові належать тільки приміщення на цій ділянці. Але не сама ділянка.

– Право будувати має лише землекористувач або землевласник, – наголосив Роман Салабай.

Голова ГО «Магдебурзьке право», заступник голови Українського лікарського товариства у Львові Зоряна Іванків нагадала, що начальник управління охорони історичного середовища міста Лілія Онищенко у 2009 році підписала історико-містобудівне обгрунтування та дозолила будувати в парку. А ЮНЕСКО своїм рішенням у 2013 та 2015 роках висловилося за припинення будівництва на вул. Довбуша, 15 у Львові. 

Як вирішити цю проблему і не дозволити будувати в парку, запропонувала заступник голови громадської ради при Львівській обласній державній адміністрації Олеся Дацко.

– Будь-які будівельна роботи, які проводяться не для суспільних потреб, у заповідниках – заборонені. Якщо провести перевірку на дотримання пам’ятко-охоронного законодавства, то всі будови там будуть заборонені, – говорить Олеся Дацко.

dailylviv.com

Архіви