Світовий банк дав оцінку вмінням України управляти держфінансами

Світовий банк та Європейський Союз презентували у Львові звіт з ефективності управління державними фінансами. Україна отримала 2,67 бали за 4-бальною шкалою і виглядає гірше на фоні країн-сусідів з доходом вище середнього.

Про це повідомив кореспондент IA ZIK.

Така оцінка міжнародними структурами проводиться раз на 5 років. Попередній звіт щодо України оприлюднювали в 2006 році. Серед 114 оцінених країн, Україна перебуває вище загальносвітового середнього показника, який становить 2,53 бала. «Якщо загально порівнювати Україну з іншими країнами, то її показники непогані. Якщо ми порівняємо її з сусідами, де дохід вище середнього, то показники України зразу стануть гіршими. Говорячи про сусідів, тут маємо на увазі Росію, Казахстан, Білорусь, Македонію, Сербію, Туреччину», – каже провідний спеціаліст Світового банку з питань державного сектору Айвор Бізлі.

Як зазначив Айвор Бізлі, метою роботи є виконання аналізу на основі фактичних даних системи управління державними фінансами в різних країнах. Експерти розглядають, як ці системи забезпечують результат для населення, зокрема вивчають три основні складові: сукупну ситуацію в бюджеті, чи добре збалансована видаткова та дохідна частина, стратегічний розподіл ресурсів, чи забезпечується розподіл бюджетних коштів виконання загальнонаціональних і політичних цілей розвитку, та розглядають ефективне використання наявних в Уряду ресурсів.

Експерти зазначають, що Україна достатньо добре виконує вимоги щодо контролю, прозорості та передбачуваності бюджету, а також вимоги щодо обліку та звітності. Однак, вона відстає за показниками надійності бюджету та складання бюджету відповідно до цілей політики. Одним з найслабших показників експерти назвали показник зовнішнього контролю та аудиту.

«Що стосується адміністрування доходів, ми побачили, що багато з процесів покращилися і, зокрема, дисципліна з точки зору надходжень до бюджету покращилася за останні роки. Та, на жаль, це відбулося не за рахунок добровільної сплати податків. А іноді, завдяки доволі агресивній політиці держави», – розповів економіст Світового банку Олексій Балабушко. За його словами, якщо проаналізувати кількість податкових платежів, які має сплачувати середній бізнес в Україні, то ця кількість більш як у двічі перевищує середню кількість по регіонах Європи.

Міжнародні експерти у своєму звіті надають ряд рекомендацій Україні, щоб покращити ефективність управління державними фінансами. Зокрема, звернути увагу на середньострокове бюджетування, питання адміністрування доходів та зборів до бюджету – перейти від системи цільових показників зборів до бюджету та ін.

Архіви