Революція в Україні може затягнутися на десятиліття – політолог

У нинішній війні, яка зараз триває в Україні, винне керівництво країни 2005 року. Саме через те, що після Майдану 2004-2005 років українське суспільство довірило керувати країною владі безконтрольно, та через сварку у вересні 2005 році між «Нашою Україною» та БЮТ, між Ющенком та Тимошенко, сталася війна сьогодні.

Про це сьогодні, 12 травня, у Львівському прес-клубі, під час прес-конференції на тему «Що далі? Бачення українських інтелектуалів» заявив політолог, редактор незалежного культурологічного часопису «Ї» Тарас Возняк.

– Не зараз ця війна почалася, а саме тоді. У 2005 році українське суспільство зробило одну помилку. Воно провело Майдан у 2004-2005 році. І залишило нову владу напризволяще. Влада має свою логіку, відповідно до якої і чинить. А ми в результаті отримали катастрофу 2010 року, коли відбулася контрреволюція, до влади прийшов Янукович. І все закінчилося не тільки розкраданням країни, але й кров’ю, яка продовжує литися до сьогодні, – каже він..

На його думку, причини і початки цієї війни були ще у 2005 році, тому що ми, як громадяни, не проконтролювали. З іншого боку помаранчеві сили зробили, якщо не помилку, то злочин, – розсварилися між собою.
– І ми пам’ятаємо вересень 2005 року, коли «Наша Україна» і «БЮТ», Ющенко і Тимошенко, зайшли в конфлікт. І з того, насправді, на моє переконання, почалася війна 2014-2015 років, – каже Тарас Возняк.

За його словами, зараз Опозиційний блок знов готується взяти реванш і дістатися до влади, як це колись зробив Янукович.
Політолог вважає, що зараз в Україні відбувається революція.
– Революція – це не є одноразовий акт. Вона відбувається на наших очах. Ми собі уявляємо революцію як в тому фільмі, де показували більшовики, що підбігли матроси, відкрили якісь там ворота, вилізли на них і на тому революція скінчилася. Ні. Революція – це, власне, ті зміни, котрі зараз відбуваються в Україні вже впродовж більше, ніж півтора року. Це і є революція. Це процес довгий. Інколи він затягується на десятиліття. І це – не найлегші десятиліття для цих суспільств, – каже він.

Що стосується окупованих територій, то, за його словами, таке вже в історії було.
– Така сама історія була між Сербією і Хорватією, коли Країна, шматочок Хорватії, де в більшості жили етнічні серби, відірвалася від Хорватії і захотіла жити сама по собі. Але в Хорватії здійснилися різкі та швидкі реформи, і через три роки вистачило трьох днів, щоби ця територія повернулася до Хорватії, – отож, на думку Тараса Возняка, саме таким шляхом можна повернути окуповані території.

Його підтримує і політик, громадський діяч та народний депутат України І-IV та VI скликань Тарас Стецьків.
– Без внутрішніх реформ Україна не виграє війну на Донбасі. Що робити з країною – відомо. Українські інтелектуали, бізнесмени, науковці, філософи вже давно в різних аспектах описали, як міняти нашу країну. З тим проблем немає. Наша проблема в іншому – реалізувати той чи інший підхід. Грубо кажучи, потрібні виконавці, – каже він.

На його думку, найкращими виконавцями цієї візії мала би бути українська еліта – Президент, виконавча влада, парламент. Тим більше, що сьогодні в Україні вперше за часи незалежної країни маємо Президента, уряд і парламентську більшість однієї прозахідно-європейської орієнтації. Але, чомусь, влада пробуксовує і у народу настає розчарування. Це нагадує 2005 рік, коли величезні очікування змінилися величезним розчаруванням.  А інструментом, який би міг спонукати суспільство до змін, на думку нардепа, – є політичні партії.

Архіви