Про вихід із ситуації, коли договір оренди не був посвідчений нотаріально. Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ

На запитання відповідає медіаюрист проектів Тернопільського прес-клубу   Ігор ФЕДОРЕНКО.«Чи є вирішення в ситуації з договором оренди приміщення строком на 15 років, який не був посвідчений нотаріально (https://pressclub.te.ua/novyny/pro-problemu-z-dogovorom-na-orendu-prymishhennya-yurydychni-konsultacziyi-z-diyalnosti-drukovanyh-zmi/)? Як нам бути далі, щоб не втратити приміщення?».

– Ваше право на отримання в оренду приміщень реформованої редакції передбачене частиною другою статті 9 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації»: «Приміщення, що перебувають у державній або комунальній власності, у яких на час реформування розташовувалися редакції, передаються в оренду строком не менше ніж на 15 років з розміром орендної плати, установленим для бюджетних організацій. Договір оренди укладається між редакцією та Фондом державного майна України (його регіональним відділенням) або відповідним органом місцевого самоврядування. Суборенда приміщень редакцій забороняється».

Після роздержавлення між вашою реформованою редакцією і районною радою було укладено договір оренди, який більше двох років виконувався сторонами.  На сьогоднішній день районна рада в результаті адмінреформи припинила своє існування, але є сформована територіальна громада, яка є правонаступником майна, прав та обов’язків розформованої територіальної громади. З прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» № 1009-IX від 17 листопада 2020 року питання майна територіальних громад були врегульовані.

Можливо вирішити це питання шляхом нотаріального посвідчення договору, переукладеного з новим орендодавцем – сформованою територіальною громадою. В будь-якому випадку змінюється власник і відповідно відбувається заміна сторони договору. Але тут можуть виникнути складнощі. Майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває в державній та комунальній власності, регулює Закон України «Про оренду державного та комунального майна». І якщо випадок, коли у орендованого комунального майна змінюється власник, передбачений цим Законом – «У разі зміни власника майна, переданого в оренду, до нового власника переходять права і обов’язки за договором оренди, якщо інше не передбачено договором» (частина 8 статті 20) – то приміщення реформованих редакцій відсутні в переліку об’єктів, які можуть бути передані в оренду без проведення аукціону. Звісно, щодо таких приміщень діє спеціальна норма, передбачена Законом України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», а також застосовуються положення частин 3, 4, 7 статті 179 Господарського кодексу України. Відповідно до статті 179 ГКУ укладення господарського договору є обов’язковим для сторін, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов’язковості укладення договору для певних категорій суб’єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування. Саме обов’язковість укладання договору оренди приміщень, в яких на час реформування розташовувалися редакції, строком не менше ніж на 15 років з розміром орендної плати, установленим для бюджетних організацій, і передбачено законом. Стаття 187 ГКУ передбачає можливість укладання договорів, які є обов’язковими на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, за рішенням суду.

В будь-якому випадку потрібно розглянути всі варіанти судового захисту свого права на приміщення, враховуючи обставини, що сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору і договір виконується – фактично орендні відносини тривають.

Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

    Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net

Архіви