Про відрядження журналістам, що працюють у ФОП. Юридичні консультації

На запитання відповідає медіаюрист проєктів Тернопільського прес-клубу   Ігор ФЕДОРЕНКО. «Яким чином журналістам, що працюють у ФОП, видавати документи на відрядження?».

– Відрядженням вважається поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства, установи та організації, на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи.

Досить детально все, що стосується відряджень, викладено в Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 13 березня 1998 р. № 59. Незважаючи на те, що ця інструкція поширюється тільки на органи державної влади, підприємства, установи та організації, що повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів, її можна використовувати як довідник. В цій інструкції є порядок відрядження як по Україні, так і за кордон, виплати коштів, строки та обрахування днів вибуття і прибуття та інше.

Чинне законодавство містить певні вимоги до документального оформлення відряджень, без яких неможливо провести відповідні відшкодування витрат на відрядження. Відповідно до підпункту 170.9.1. пункту 170.9. статті 170 Податкового кодексу України обов’язковими документами є наказ про відрядження та звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт. Враховуючи специфіку журналістської діяльності, бажано оформляти також посвідчення про відрядження і редакційне завдання. Останні два документи не є обов’язковими, але вони не будуть зайвими. Редакційне завдання бажано мати, бо, відповідно до статті 1 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів»,  журналіст – це творчий працівник, який професійно збирає, одержує, створює і займається підготовкою інформації для засобів масової інформації, виконує редакційно-посадові службові обов’язки в засобі масової інформації (в штаті або на позаштатних засадах) відповідно до професійних назв посад (роботи) журналіста, які зазначаються в державному класифікаторі професій України. Саме редакційне завдання є підтвердженням дій журналіста в інтересах засобу масової інформації.

Також редакції не зайвим буде розробити Положення про службові відрядження. При його розробці слід керуватися статтями 121, 127, 176, 177 Кодексу законів про працю України, підпунктом 170.9.1. пункту 170.9. статті 170 Податкового кодексу України, Наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2015  № 841 «Про затвердження форми Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, та Порядку його складання», також можна використати Інструкцію про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджену наказом Міністерства фінансів України від 13 березня 1998 р. № 59.

Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

    Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – [email protected]

Архіви