Про редакційні приміщення та Закон «Про оренду державного та комунального майна»

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. На запитання відповідає медіа-юрист проектів Тернопільського прес-клубу   Ігор ФЕДОРЕНКО.

«Після роздержавлення наша редакція не переуклала договір оренди приміщення. Зараз в раді кажуть, що Закон України «Про оренду державного та комунального майна» не передбачає надання нам приміщення в оренду без аукціону. То чи діє норма закону про роздержавлення щодо оренди приміщення, і як нам бути в цій ситуації?».

– З вами повинні укласти договір про оренду приміщень без проведення аукціону, незважаючи на те, що Закон України «Про оренду державного та комунального майна» в частині першій та другій статті 15 не містить реформовані редакції в переліку тих, хто має право на отримання в оренду державного та комунального майна без проведення аукціону. Підставою для укладення договору є спеціальна норма, яка забезпечує право реформованої редакції на оренду приміщень – це частина друга статті 9 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації»: «Приміщення, що перебувають у державній або комунальній власності, у яких на час реформування розташовувалися редакціїпередаються в оренду строком не менше ніж на 15 років з розміром орендної плати, установленим для бюджетних організацій. Договір оренди укладається між редакцією та Фондом державного майна України (його регіональним відділенням) або відповідним органом місцевого самоврядування. Суборенда приміщень редакцій забороняється». Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» є чинним (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/917-19#Text). Також, згідно з частинами 3, 4, 7 статті 179 Господарського кодексу України, укладення господарського договору є обов’язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов’язком для суб’єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов’язковості укладення договору для певних категорій суб’єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування. У випадку з реформованими ЗМІ частина друга статті 9 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» є прямою вказівкою закону.

Закон України «Про оренду державного та комунального майна»  дає право раді прийняти рішення про включення об’єктів комунальної власності до Переліку другого типу. Також представницький орган місцевого самоврядування може визначити додаткові критерії об’єктів, включення яких до одного з Переліків відбувається на підставі рішення представницького органу місцевого самоврядування. Таке право передбачене частиною 6 статті 6 цього Закону

Також є ще один нормативний документ, який стосується розміру орендної плати для нерухомого майна Переліку другого типу. Такий випадок передбачений в Методиці розрахунку орендної плати за державне майно, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2021 р. № 630. Пунктом 13 цієї   Методики передбачений перелік  орендарів, для яких встановлюється річна орендна плата за оренду нерухомого майна у розмірі 1 гривні, в якому є реформовані друковані засоби масової інформації та редакції відповідно до Закону України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації”.

Отже, ніщо не перешкоджає раді включити ваші приміщення до переліку другого типу та укласти з вами договір оренди строком не менше ніж на 15 років з річною орендною платою у розмірі одна гривня.

Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net

Архіви