Про перерахунок пенсії ветеранам редакцій колишніх комунальних ЗМІ

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ.  На запитання відповідає медіаюрист Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО.  «Потрібна консультація щодо пенсійного забезпечення пенсіонерів колишніх комунальних ЗМІ. Суть проблеми: ветеран редакції колишньої районної газети (працівники прирівнювалися до держслужбовців) звернувся за перерахунком пенсії до відділу Пенсійного фонду і отримав відмову без аргументованого пояснення. То чи має він право на перерахунок пенсії як для держслужбовців?».

– Закон України  «Про державну службу» не поширювався на журналістів державного або комунального ЗМІ. Як вбачається з вашого питання, колишній працівник районної газети звернувся до ПФУ за перерахунком пенсії відповідно до Постанови КМУ від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

Перша редакція ст. 16 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» передбачала, що нарахування пенсії журналісту державного або комунального засобу   масової  інформації  здійснюється відповідно до норм, методики та порядку нарахування пенсії державному службовцю.  При цьому період роботи в  державних  та  комунальних  засобах  масової  інформації прирівнюється до стажу державної служби. Пізніше Законом № 917-VIII від 24.12.2015 частину другу статті 16 було доповнено реченням такого змісту: “Ця норма поширюється також на журналіста реформованого друкованого засобу масової інформації, який працював у такому засобі масової інформації до завершення процесу його реформування”.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (від 03.10.2017 р. № 2148-VIII) стаття 16 Закону України “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів”  була викладена в такій редакції:

“Стаття 16. Пенсійне забезпечення

Пенсійне забезпечення працівників засобів масової інформації здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

У разі поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання службових обов’язків у місцях надзвичайних подій, журналіст або прирівняний до нього працівник має право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, але не раніше ніж за п’ять років до досягнення чоловіками – 60 років, жінками – 55 років, за наявності страхового стажу не менше 25 років – для чоловіків і не менше 20 років – для жінок”.

Призначення пенсій журналістам комунальних та державних ЗМІ до набуття чинності Законом України від 03.10.2017 р. № 2148-VIII відбувалося відповідно до норм, методики та порядку нарахування пенсії державному службовцю у відповідності до Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів». Постанова КМУ від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» передбачає підвищення пенсій, що призначені відповідно до Законів України “Про державну службу”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, “Про статус народного депутата України”, “Про наукову і науково-технічну діяльність”. Підвищення пенсій особам, яким призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» ця постанова не передбачає. Тому в перерахунку було відмовлено.

Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики».

   Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – [email protected]

Архіви