Про набрання чинності Законом України “Про медіа”

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. На запитання відповідає медіаюрист Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО.

«Продивилися нещодавно онлайн захід про новий закон про медіа. З’явилося багато запитань, бо, крім друкованої газети, ми маємо свій сайт та сторінку в соцмережі. Коли саме почне працювати цей закон, і які вимоги стосуються безпосередньо редакцій газет?».

– Запитань буде дійсно багато. Закон України «Про медіа» (далі – Закон) великий за обсягом, громіздкий, має складну структуру. Він набере чинності 31 березня 2023 року, але впровадження частини його положень займе не один рік. Також під питанням фінансування необхідних витрат для впровадження положень Закону. Дати набрання чинності положень закону, які наведені нижче, стосуються друкованих засобів масової інформації, а також онлайн-медіа (медіа, що регулярно поширює інформацію у текстовій, аудіо-, аудіовізуальній чи іншій формі в електронному (цифровому) вигляді за допомогою мережі Інтернет на власному веб-сайті, крім медіа, які віднесені цим Законом до аудіовізуальних медіа):

– з моменту набрання чинності Законом розпочнеться реєстрація суб’єктів у сфері медіа. На час, визначений частиною 1 статті 118 Закону, реєстрація суб’єктів у сфері друкованих медіа є обов’язковою і здійснюється в порядку, визначеному статтею 63 Закону. Суб’єкти у сфері онлайн-медіа можуть зареєструватися добровільно;

–  до 31 вересня 2023 необхідно привести структуру власності у відповідність до норм Закону, виконати всі вимоги щодо її прозорості;

– з 31 вересня 2023 починається створення органів Спільного регулювання у сфері медіа, мета яких – забезпечити участь суб’єктів у сфері медіа у розробці та визначенні вимог до змісту інформації, яка поширюється медіа, та недопущення цензури і зловживання свободою слова;

– 31 березня 2024 завершується перереєстрація діючих друкованих медіа.

Початок функціонування електронного кабінету буде після ухвалення рішення Національної ради про введення в експлуатацію електронного кабінету. Електронний кабінет суб’єкта у сфері медіа – це програмне забезпечення, яке опосередковує проведення ліцензійних та реєстраційних дій, а також забезпечує комунікацію між Національною радою та суб’єктами у сфері медіа, інтегроване з офіційним веб-сайтом Національної ради та реєстром суб’єктів у сфері медіа.

Також з 31 березня 2023 визнаються такими, що втратили чинність:

– Закон України “Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні”;

– Закон України “Про телебачення і радіомовлення”;

– Закон України “Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення”;

–  Закон України “Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації”;

– Закон України “Про захист суспільної моралі”.

Норми, які набирають чинності не одночасно з набранням чинності Законом 31.03.2023 року,  наведені в Розділі Х «Прикінцеві і перехідні положення». В подальшому ми більш детально розглянемо норми Закону України «Про медіа», які стосуються друкованих ЗМІ та онлайн медіа.

Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики».

   Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – [email protected]

Архіви