Правозахисники: міліція потребує люстрації

Коріння надмірної жорстокості співробітників міліції – у корумпованості правоохоронної системи, каже полковник міліції у відставці, а нині правозахисник Олег Мартиненко. Ця система в Україні, за його словами, нині не виконує своїх прямих функцій, а перетворилася на прибутковий бізнес. "Чим більша корупція, тим більша агресія", – констатує Мартиненко.

Нульова довіра

Саме корупція та безкарність за неї, на його думку, стала передумовою для трагічної історії зґвалтування та жорстокого побиття двома міліціонерами молодої жінки Ірини Крашкової у селищі Врадіївка Миколаївської області. Перше, про що попросила жінка у тих, хто знайшов її закривавлену на околиці села було: "Тільки не дзвоніть до міліції…"

Нині постраждала знаходиться у лікарні з трьома переломами черепа і важкими рваними ранами по всьому тілу. Вона вже перенесла дві операції з видалення фрагментів черепа з її мозку і накладання швів на рвані рани.

У Врадіївці через ці події триває народне повстання. Односельчани постраждалої обурені свавіллям працівників міліції. Напередодні розлючений натовп взяв штурмом райвідділ міліції. Люди домагаються справедливого покарання для ґвалтівників у погонах і заявляють, що готові до радикальних дій.

"Реакція жителів Врадіївки виразно демонструє, наскільки люди не довіряють нинішній системі розслідування та покарання за злочини, вчинені посадовими особами", – каже Тетяна Мазур, директор Amnesty International в Україні.

Нещодавнє опитування фонду "Демократичні ініціативи" та соціологічної службою Центру Разумкова підтверджують її слова і засвідчують тотальну недовіру українців до представників правоохоронних органів. Більше 64 відсотків опитаних ними респондентів повністю негативно ставляться до міліції.

А опитування Інституту соціології НАН України вказує на суттєве падіння рівня довіри українців до правоохоронців. Якщо два роки тому правоохоронцям довіряло 3-5 відсотків українців, то зараз лише менше одного відсотка опитаних довіряють міліції.

Бізнес на страху

Знаючи ситуацію зсередини української правоохоронної системи, Олег Мартиненко пояснює, що нині там працюють або люди пов’язані з кримінальним світом, або ті, хто прийшов заробляти "на погонах" через погрози, фальшування доказів, "фришування" чи переслідування. "В Україні міліція зараз – це не правоохоронці, а просто агресивні люди зі зброєю", – каже Мартиненко.

В Асоціації українських моніторів з дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів вважають, що тільки люстрація може виправити ситуацію. "В значної частини представників української міліції вже відбулася деформація моралі. Система прогнила. Треба законні підстави, аби провести люстрацію там", – зауважив в інтерв’ю Deutsche Welle член правління асоціації Володимир Батчаєв. Адже, за його словами, молодь приваблює розкішне життя українських правоохоронців.

"Молоді хлопці бачать на яких машинах їздять, як відпочивають начальники УБОЗів чи управління по боротьбі з наркотиками і самі хочуть так жити, а не працювати на тракторі. Тому йдуть у міліцію заробляти. І це вже коловорот", – підкреслив Батчаєв.

Далі падати нікуди

Есперти певні, що події у Врадіївці можуть стати "точкою неповернення" самодискридитації української міліції та підштовхнути владу до радикальних реформ у правоохоронній системі та люстрації. Однак вони наголошують, аби звільнити всіх з правоохоронної структури без права відновлення на посаді, а потім набрати нових, потрібні чималі гроші для виплати соціальної допомоги звільненим.

Також необхідно забрати у МВС непритаманні їй функції на кшталт розслідування економічних злочинів чи слідство, залишивши тільки патрульну службу, ДАІ та дільничних, переконаний Олег Мартиненко. Все це, за його словами, може зайняти 4-5 років. "Найголовніше – потрібна політична воля це зробити. Адже керівники МВС не хочуть втрачати свої довгі щупальця та вплив", – каже колишній правоохоронець.

Правозахисники закликають громадськість "не спускати з рук" міліції прояви жорстокості та домагатися реформування правоохоронної структури. "Справедливість не має досягатися зусиллями ЗМІ та суспільним резонансом. До кожного випадку, який висвітлюється в ЗМІ, додаються ще десятки, на які тихо закривають прокурори”, – вказує представниця Amnesty International в Україні Тетяна Мазур. За її словами, система повинна бути змінена, і необхідність цих змін вже давно критична.

Архіви