Посттравматичний синдром підозрюють у 85% військових – капелан

Чи буде у військовослужбовця посттравматичний синдром можна визначити відразу після завершення бою або навіть під час нього. Це добре помітно по очах.

Про це сьогодні, 2 лютого,  під час дискусії на тему: «Бойовий посттравматичний синдром. Методи його подолання у ЗС США та України», яа відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив військовий капелан, капітан ЗС США Джеремі Вільямс (Jeremy Williams).

– Як приклад, можу навести, коли я підірвався у машині разом з іншими військовими. Це був звичайний день, ми поїхали на закупи. Ну і нас підірвали.  І я побачив, що одного з військовослужбовців  це буде переслідувати в подальшому.  А ось з трьома іншими я поговорив пізніше. І у них не було жодної з ознак посттравматичного синдрому. В подальшому вони вели звичайне життя. Одного ще деякий час переслідували нічні жахи,  але зумів дати собі раду. Кожна людина згодом переживає це по-своєму, – каже він.

Американський військовий капелан також зазначив, що він робив дослідження і з’ясував: офіційні цифри про те, що 10-15 відсотків солдатів, які беруть участь у бойових діях, зазнають посттравматичного синдрому, це лише те, що здатні зафіксувати.

– Насправді цей синдром, як прихований, буде переслідувати військовослужбовця все його життя. Хоча може здаватися, що вони живуть своїм повсякденним життям, але водночас їх можуть переслідувати нічні жахи, можуть проявлятися часткові агресії. Військовослужбовців з прихованим, не вираженим яскраво, синдромом може бути до 85 відсотків, – каже Джеремі Вільямс.  

Він зауважив, що у людини, яка страждає від цього синдрому, може бути проблема з алкоголем, обов’язково наявні нічні жахи, які він потім розповідає, у цієї людини знижується працездатність.

За його словами, люди, які страждають від посттравматичного синдрому  більш гостро, можуть бути госпіталізовані, а ті, у кого він минає легше – можуть лікуватися амбулаторно і відвідувати спеціальні тренінги.

– У нас був генерал, який проходив реабілітаційний курс упрдовж одного року. Цим я хочу сказати, що від цього синдрому не застрахований жоден військовослужбовець, – каже психолог.

Він зазначив, що всім військовим, які зазнали психологічної травми під час бойових дій, намагаються надати допомогу і повернути не тільки до нормального цивільного життя, але й до військової служби.

Як розповіли військові психологи, під час психологічної реабілітації військовослужбовці, які пережили бої, поводять себе по-різному. Дехто плачe.

Архіви