Парламентські партії стануть дорожчими для платників податків, аніж секретаріат Кабміну

З 1 липня політичні партії, які пройшли до парламенту, можуть сподіватися на матеріальні компенсації від держави. Цього року з держбюджету їм може бути надано понад 145 млн. гривень.

Про це сьогодні, 8 липня, під час прес-конференціїна тему: "Робота партій у міжвиборчий період: від ситуативності до системності", яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила юрист ГМ “Опора” Наталія Радиш.

Вона нагадала, що минулого року в жовтні був прийнятий закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України. 

– До закону про політичні партії внесено цілий розділ, який називається «Державне фінансування політичних партій». Тобто ті партії, які отримали місця у Верховній Раді у 2014 році, можуть претендувати на це фінансування. Фінансуватимуться статутна діяльність політичних партій і компенсування витрат, яких зазнала політична партія під час передвиборчої агітації, – каже Наталія Радиш.  

Формулу фінансування статутної діяльності прописано у законі: для цього дві сотих мінімальної заробітної плати за попередній рік помножать на кількість виборців, які взяли участь у голосуванні. 

– Мінімальна зарплата на 1 січня 2015 року становила 1218 гривень. У голосуванні взяло участь 16 млн 52 тисячі виборців. Отож у 2016 році політичні партії могли би претендувати на 391 млн гривень. Але закон визначив, що політичні партії можуть претендувати на фінансування лише за 3-й і 4-й квартали, – каже юрист.

А наступного року партії можуть одержати аж 442 млн. грн. з державного бюджету. Наталія Радиш зауважила, що ці витрати є більшими, ніж витрати на секретаріат Кабміну, але меншими, ніж на апарат Верховної Ради. 

– Якщо проектувати на результати виборів 2014 року, то найбільше отримає «Народний фронт» – понад 126 млн грн, БПП “Солідарність” – 124 млн грн, «Самопоміч» – 62 млн грн, «Опоблок» – 53 млн грн, «Радикальна партія» – 42 млн грн, «Батьківщина» – 32 млн грн, – підрахувала юрист ГМ “Опора”. 

Також закон передбачив бонус за дотримання гендерних квот.

– Окреме фінансування, десять відсотків від щорічного обсягу фінансування, буде тим політичним партіям, у яких кількість представників однієї статі серед обраних депутатів не буде перевищувати двох третин, – нагадує вона.

Але ці кошти будуть отримувати партії лише тоді, якщо вони щокварталу подаватимуть звіт про своє майно, доходи і витрати. До цього ще необхідно проходити аудит в аудиторській компанії, яка працює у цій сфері вже багато років. 

Після наступних парламентських виборів на фінансування від держави зможуть претендувати і ті партії, які подолали двовідсотковий бар’єр, але не пройшли до Верховної Ради. 

Архіви