Донбас є окупованим. Частина районів Донецької і Луганської областей окуповані Росією. Нехай Росія і намагається прикриватися ополченцями, але це є російська окупація за підтримки сепаратистів.
За його словами, Росія всіляко намагається позбавити Україну незалежності та не дозволити їй просуватися до Європи.
– Сьогодні на засіданні уряду міністр закордонних справ Росії Лавров говорив про те, що повернення до женевського формату спілкування без участі представників ЛНР-ДНР неможливо, потрібно розмовляти у мінському форматі. Це свідчить про плани Росії реінтегрувати ці утворення під іншою назвою, але щоб це були суб’єкти федерації в межах України. Інакше кажучи, десь на конституційному рівні – переформатування України, щоби лнр-днр, фактично керовані Росією суб’єкти, заважали Україні просуватися до НАТО, – каже політолог.
Виходи з ситуації на думку донеччанина, мають бути суворі та жорсткі: передусім, скасовувати особливий статус.
– Особливий статус, як він планувався згідно з законом, що був прийнятий у вересні, можливий тільки в тому разі, якщо ці території повертаються в українське законодавче політичне поле. Тобто ці території набувають особливого порядку місцевого самоврядування, отримують трошки більше свободи, призначаються самостійно прокурори. Але це є в межах унітарної держави, – каже він.
Але після виборів ЛНР-ДНР це стало неможливим, тому що вони не збираються працювати в політичному полі України. Також Сергій Стуканов вважає, що потрібно зміцнювати кордони з тими утвореннями, які називають себе «ЛНР» і «ДНР» та на Півдні Україні, в Херсонській, Миколаївській, Сумській та Харківській областях.
– Варіант «військової хірургії» неможливий, тому що за ці місяці, коли проходила антитерористична операція, стало зрозуміло, що без великих жертв мирного населення, вибити терористів неможливо. Росії достатньо трошки додати свого озброєння та військових, як у нас уже виникають проблеми. Це будуть величезні втрати як серед наших військових, так і серед мирного населення, – вважає політолог.
Говорячи про « хорватський сценарій», коли хорвати змогли наскоком визволити частину окупованої території, він каже, що такий варіант потрібно планувати, але зараз він не на часі. Щодо економічної блокади, то ці режими, які запроваджені там зараз – це класичні паразитичні режими. ЛНР і ДНР так само хотіли паразитувати і на Росії, вони очікували і сподівалися, що Росія візьме їх під своє крильце, що буде забезпечувати і що, можливо, ще й дадуть медальку «за повернення Новоросії» і пожиттєву платню.
Але цього не відбулося. І тепер, відповідно, є намагання отримувати таку саму платню від України. Дуже хорошою підтримкою з боку світової спільноти може бути «канадійське вітання».
– Щоби кожен, як мінімум європейський лідер, при зустрічі з російськими представниками влади говорив: «забирайтеся з України». Для того, щоби Росія почувалася невпевнено, щоби розуміла, що їм не забудуть ані Донбасу, ані Криму, – каже Сергій Суканов.
А ось щодо мирного населення, політолог з Донецька вважає, що воно заслуговує поблажливого ставлення.
– Україна повинна розробити довгостроковий план щодо переселенців. На державному рівні зараз нічого не роблять. Навіть ті 443 гривні допомоги, які призначені урядом (або 800 для пенсіонерів), дотепер ще не виплачували. Допомога може бути з працевлаштуванням, з житлом. Можливо, на якихось пільгових умовах надавати землю, де люди могли би облаштовуватися, – каже він.
Крім того, треба за допомогою певних міжнародних організацій евакуювати тих людей, які би хотіли виїхати, але не мають змоги.
– Я поспілкувався з біженкою з Горлівки. Вона каже, що її чоловік залишився у місті і н має змоги виїхати, оскільки якщо ти виїжджаєш з майном, то тебе не випускають. Тобто голий ти можеш виїхати. А якщо ти хочеш щось забрати, то тебе не випускають, говорять: що в нас тільки пенсіонери залишаться? Тому Україна повинна посприяти, щоби ті ж пенсіонери та інваліди змогли виїхати і тут уже, на території України, отримувати допомогу, – каже Суханов.
Також він вважає, що треба виплачувати адресну гуманітарну допомогу тим, хто бажає залишатися на окупованому сходуі. Тому що люди там мають будинки, не всім легко це залишити і приїхати в інше місто, не маючи ні житла, ні роботи.
І вже зовсім несподіваною з уст політолога прозвучала теза про те, що потрібно проводити інформаційно-підривну роботу на Донбасі та підтримувати і підживлювати ті ж самі соціальні бунти, ознаки яких уже почалися. Аби та влада не почувалася там легітимною і розуміла, що вона є окупантською.