Переатестація працівників «Беркуту» результату не дасть, – експерт

Усі працівники колишнього «Беркута» повинні пройти перевірку поліграфом. Міністр має своїм наказом визначити обов’язковість та масовість цієї перевірки. Тоді громадськість знатиме, хто під час Майдану стріляв і влучав у неозброєних громадян.

Про це в ефірі громадського мовлення Львівського прес-клубу (Прес-клуб-ГІТ) під час розмови на тему: «Що може виявити позачергова переатестація працівників спецбатальйону міліції ГУ МВС України у Львівській області  (колишній спецпідрозділ «Беркут») заявив  експерт Центру правових та політичних досліджень «СІМ» Руслан Тополевський.

– Зараз перевірка на «детекторі брехні» є добровільною. А міністру МВД варто оформити це так, щоби потім ці люди не могли поновитися на роботі через суд,, –  вважає експерт.  

За його словами, він ставиться до переатестації скептично. Тому що не буде досягнуто того результату, якого хоче отримати громадкість. 

– Атестація – це з’ясування певних якостей працівників. А в цій ситуації йде оцінка певних дій. Неможливо звільнити всіх працівників просто за те, що вони були працівниками підрозділу Беркут – нема підстав. Чи є рішення суду, який визнає їх злочинцями, чи  порушена кримінальна справа і є винні у цій справі? Чи ми говоримо про ще одну перевірку за участю громадських активістів?, – каже Руслан Тополевський.

Експерт стверджує, що переатестація, це не той інструмент. Для  того, щоб людина не пройшла атестацію, треба, щоби вона здійснила певні неналежні дії. А встановити, хто саме з працівників «Беркуту» здійснював ті чи інші дії на сьогодні, навряд чи, можливо. Адже після подій на Майдані, всі докази та свідчення, всі документи, які могли допомогти встановити, хто саме і що зробив, були знищені.

– Тому тут питання, швидше, до проведення реформ. На даний момент атестація має формальний характер. Ті події, які відбувалися взимку 2013-2014 року, зачепили достатньо багатьох працівників міліції, яких туди привозили. І те, яким чином вони брали участь у тих подіях, свідчить про,  що сама система МВС не має якогось запобіжника, який би дозволив не допустити подібних дій з боку правоохоронних органів, – каже Руслан Тополевський.

За його словами, зараз звільнити всіх працівників міліції неможливо з двох причин. По перше, суд їх поновить, визнавши незаконне звільнення. А по друге, дуже багато працівників міліції перебувають зараз на сході й також забезпечували правопорядок під час виборів.

Тому єдине, що зараз можна зробити, – провести реформи. І то – негайно.
– Якщо за півроку реформа не буде проведена, то система довго не проіснує, – прогнозує експерт.

Архіви