Ъ: Мін’юст врахував дві з десяти рекомендацій Венеціанської комісії щодо виборів

Міністерство юстиції проігнорувало більшість рекомендацій Венеціанської комісії щодо змін виборчого законодавства. З десяти побажань комісії в доопрацьованому законопроекті повністю відображені тільки два, пише Коммерсантъ-Украина.

Як зазначає видання, законопроект Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення законодавства з питань проведення виборів винесено на громадське обговорення вже вдруге.

Вперше документ було оприлюднено ще в квітні, після чого він отримав попередню оцінку Венеціанської комісії.

З десяти рекомендацій ВК в Мін’юсті врахували лише критику комісії щодо відсутності заходів для більш активної участі жінок у виборах і завищеної максимальної кількості виборців на дільницях. В оновленому законопроекті пропонується врахувати, що в статуті політичної партії обов’язково має бути передбачено "розмір квот, що визначає мінімальний рівень представництва жінок і чоловіків у виборчому списку кандидатів у народні депутати". Крім того, в законопроекті передбачено зменшення максимальної кількості виборців на дільницях з 2,5 тис. до 2 тис. Згідно з документом, кількість виборців на невеликих дільницях складе від 20 до 500 осіб, на середніх – від 500 до 1,2 тис., на великих – від 1,2 тис. до 2 тис. виборців.

В опозиції скептично поставилися до нововведень. "Мін’юст обрав тільки те, що було вигідно. Основна частина вимог залишилася неврахованою: це і претензії з формування виборчих комісій, і відсутність відкритих списків. Не враховано деякі моменти, які показали останні вибори, – необхідність передбачити, що ЦВК не може відмовитися встановити результати виборів за наявності протоколів з мокрими печатками", – заявив народний депутат Володимир Бондаренко (Батьківщина).

У Партії регіонів побажання Венеціанської комісії називають спірними. "Неможливість брати участь у виборах, маючи судимість – це норма Конституції, хоча питання дискусійне. Не можна, щоб людина не могла відновити свої конституційні права, якщо вона потрапила у халепу", – зазначає народний депутат Володимир Олійник (Партія регіонів). Він допустив, що вимоги Венеціанської комісії до виборчої системи в майбутньому можуть бути враховані.

Архіви