На Львівщині немає жодного виборчого округу, в я кому б усі кандидати-мажоритарники внесли проміжні фінансові звіти про використання виборчих коштів. Згідно із законодавчими нормами, до 5 жовтня всі кандидати мали б внести інформацію про фінансування своїх кампаній до окружних комісій, також ця інформація мала б з’явитись на сайті ЦВК. Однак, досі це зробили тільки 81 із 138 мажоритарників Львівщини, повідомила під час прес-конференції прес-секретар кампанії спостереження мережі ОПОРА у Львівській області Ірина Швець.
«Окрім того ми маємо проблеми з тим, що окружні комісії не дають нам інформацію про проміжні фінансові звіти кандидатів, аргументуючи тим, що вони подають цю інформацію тільки в ЦВК, однак і на сайті центральної комісії досі немає цих даних, що є порушенням виборчого закону», – розповіла Швець.
За інформацією, яку вдалось зібрати спостерігачам Громадянської мережі ОПОРА, більшість кандидатів на початку передвиборчої кампанії взагалі не використовували грошей на агітаційні заходи, оскільки подали «нульові» звіти.
«Так, у фінансових звітах таких кандидатів як Ярослав Дубневич, Ірина Фаріон та Олег Тягнибок, наприклад, вказано, що вони не використали на передвиборчу агітацію жодної гривні», – заявила Швець.
Більшість із них проводять свої передвиборчі кампанії з використанням агітаційних ресурсів, однак не поспішають про це звітувати, вважають активісти. Так на Городоччині, спостерігачі ОПОРИ зафіксували у одній з місцевих газет (часопис Городоччини "Народна думка") привітання до Дня вчителя від двох суперників по округу – Ярослава Дубневича та Ярослава Гарасима, однак один із них відобразив у звіті, що заплатив за це 312 грн, у Дубневича ж, виявилось, на це привітання було витрачено нуль гривень.
«На цьому прикладі ми можемо побачити, ніскільки ці нуля насправді нулі, і скільки агітації оплачується в обхід передвиборчих фондів кандидатів», – зазначила Ірина Швець.
Нагадаємо, опублікування на сайті ЦВК проміжних та фінансових звітів про використання виборчих фондів, з яких оплачується агітаційна робота та матеріали кандидатів є одним із механізмів забезпечення прозорості фінансування передвиборчих кампаній. Звітування кандидатів відбувається у формі, визначеній постановою ЦВК №448 від 30 квітня 2014 року. Максимальний розмір виборчого фонду кандидатів – мажоритарників може становити 4, 872 млн грн. Формується фонд за рахунок коштів кандидата та добровільних внесків фізичних осіб.